reklamı kapat

POPÜLER

Şoförlü Rolls-Royce dönemi kapanıyor mu?

Dünyanın en lüks otomobilleri sayılan Rolls-Royce modelleri genellikle şoförlü kullanılır diye biliyorduk. Ancak malum, değişmeyen tek şey değişimin kendisidir!

Rolls-Royce kadar gelenekçi bir üretici bile olsanız, değişime karşı koyamazsınız. Bunun ilk örneğini geçen sene gördük; asırlık çınar modaya ayak uydurdu ve ilk SUV’u Cullinan’ı tanıttı. Ancak RR için değişim, SUV üretmekle sınırlı değil. İngiliz markanın otomobilleri, maaşlı şoförler yerine artık bizzat araçların sahipleri tarafından kullanılmaya başlanıyor. Bu durum şirketin CEO’su Torsten Müller-Ötvös tarafından Avustralya medyasına yapılan bir açıklamayla resmi olarak ortaya çıktı. Ötvös, müşterilerin artık özel şoför tutmak yerine otomobillerini kendilerinin kullanmayı tercih ettiklerinin altını çiziyor. Motoring’e verdiği röportajda Ötvös, “Artık müşterilerimiz otomobillerinin direksiyonlarına kendileri geçiyor. Eskiden otomobillerimiz hep şoförlü kullanılırdı; bu artık değişti,” diyor. Bunun sebebi de markanın müşteri grubunun son yıllarda önemli ölçüde gençleşmesi. “Sattığımız araçların sadece küçük bir kısmı olan uzun şasili Phantom modelleri özel şoförle kullanılıyor; ürün gamımız artık ‘sürücü otomobilleri’nden oluşuyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rolls-Royce sahiplerinin yaş ortalaması düşüyor

İngiliz marka uzun süredir genç müşterileri kendine çekmeye çalışıyordu. Yürüttükleri çalışmalar görünen o ki başarılı olmuş; zira müşterilerin yaş ortalaması artık 40’ların başında. Bu grup otomobillerini kendileri kullanmak istiyor; ve satın aldıkları otomobiller genellikle “Black Badge” serisinden, Wraith ya da Dawn modelleri oluyor.

İlginizi Çekebilir

Elektrikli geleceğin en güzellerinden