reklamı kapat

POPÜLER

Rolls-Royce elektrikli otomobil

İsim netleşti; Rolls-Royce ilk elektrikli otomobili için hazır

Çalışmalarla ilgili ilk detayları paylaşan Rolls-Royce CEO’su Müller Ötvös, elektrikli modellerinin ismi konusunda karara vardıklarını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde tanıtımını gerçekleştirdiği Boat Tail ile dünyanın gündemine bomba gibi düşen Rolls-Royce, en pahalı otomobilin üreticisi olma özelliğini Lamborghini’den tekrar geri aldı. Bu modelin tanıtımıyla özel üretim çalışmaları yapan “Coachbuild” operasyonlarını aktif hale getirme stratejisini de duyuran şirketin gelecek planları şüphesiz bununla sınırlı değil. Endüstrinin içerisinde bulunduğu elektrik dönüşümü konusunda uzun süredir sessiz olan İngiltere merkezli üretici, nihayet bu konuyla ilgili de ilk resmi açıklamalarını paylaştı. CEO Müller Ötvös tarafından paylaşılan kısıtlı detaylarda, Rolls-Royce imzalı elektrikli otomobil için isim belirsizliğinin sona erdiğini görüyoruz. Her şey planlandığı gibi giderse, 100 yılı aşkın süredir var olan marka tarihinin ilk elektriklisi “Silent Shadow” adını taşıyacak.

Rolls-Royce Silent Shadow 2030’a kadar satışa sunulacak

Geçtiğimiz ocak ayı içerisinde gündeme gelen detaylar üzerinden sizlerle değerlendirmesini yaptığımız süreçle ilgili, Silent Shadow ismi aslında bir sürpriz olmadı. BMW grubu içerisinde yer alan Rolls-Royce’un o dönem içerisinde gelen mesajlar ve isim konusunda patent başvurularının bizi bu adrese çıkartması beklentiler arasındaydı. Şu aşamada modelle ilgili paylaşılan tek şey ise 2030 yılına kadar satışa sunulacağı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEO Müller Ötvös de Silent Shadow isminin içerisinde barınan “Sessizlik” vurgusu nedeniyle tercih edildiğine işaret ediyor. Elektrikli model için belirlenen bu ismi Rolls-Royce cephesi de yabancı değil. İngiliz üretici, 1965 ile 1980 yılları arasında satışa sunduğu aynı isimli modeliyle 30 bini aşan satış rakamlarına ulaşmayı başarmıştı. Müller Ötvös ise açıklamalarında şimdilik herhangi bir detay vermekten kaçınıyor.

Elektromobilitenin Rolls-Royce’a tam oturduğunu düşünüyoruz. Süper sessiz bir sürüş ve yüksek torklu performansın anahtarı burada saklı. Egzoz sesiyle bilinen bir marka olmadığımız da aşikar. Detaylar hala marka içi bir sır konumunda. Şimdilik şu kadarını söyleyebilirim ki bu otomobil tamamen yeni bir Rolls-Royce olacak.” şeklinde konuşan Ötvös, aracın satış tarihi konusunda da şimdilik net bir bilgi paylaşmadı. BMW’nin şu sıralar asfalt testleriyle meşgul olduğu i7 ile aynı altyapıya sahip olması beklenen Silent Shadow’un bu sayede 700 kilometreyi bulan menzil değeri vadetmesi de muhtemel.

İlgili video

e-tron GT