reklamı kapat

POPÜLER

Shell Recharge

Shell ile Eşarj arasında elektrikli otomobil hızlı şarj noktaları için önemli iş birliği

Shell, Enerjisa Enerji’nin 2018 yılında çoğunluk hisselerini satın aldığı Eşarj ile hızlı şarj noktası konusunda işbirliğine gidiyor.

Alternatif ve yenilenebilir enerji alanında gerçekleştirdiği yatırımlar ile enerji dönüşümünde söz sahibi olmak isteyen Shell, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon ile faaliyet göstermeyi hedefliyor. Bu doğrultuda daha temiz enerji kaynaklarının kullanımını için de yatırımlarını ve çalışmalarını hızla sürdürüyor. Küresel düzeyde 35’ten fazla ülkede 185.000’den fazla elektrikli araç şarj ünitesi bulunan ve 2025’e kadar 500.000, 2030 yılına kadar 2,5 milyon noktaya ulaşmayı hedefleyen Shell, Türkiye’de de Shell Recharge markasıyla elektrikli şarj ünitelerini devreye alıyor. Shell bu kapsamda Enerjisa Enerji’nin 2018 yılında çoğunluk hisselerini satın aldığı Eşarj ile iş birliği yapıyor. İlk etapta İstanbul’da bir adet, İzmir’de bir adet ve Sapanca’da iki adet hızlı şarj altyapısına sahip olan Shell istasyonlarının sayısının 2021 yılı Haziran ayı sonuna kadar tamamlanacak yatırımlar ile sekize yükseltilmesi hedefleniyor.

Shell, hızlı şarj ağı yatırımlarına Türkiye’de hız verecek

Süreçle ilgili görüşlerini aktaran Shell & Turcas CEO’su Emre Turanlı; “Elektrikli şarj istasyonları alanında 35’ten fazla ülkede 185.000’den fazla elektrikli araç şarj ünitesi ile elektrikli araç sahiplerine hizmet sunuyoruz. Elektrikli araç sahibi misafirlerimize Shell Recharge markamız ile istasyonlarımızda hizmet veriyoruz ve elektrikli şarj noktalarına ilişkin pilot uygulamamızı ise Enerjisa ile başlattık.

Önümüzdeki günlerde yapacağımız yatırımlarla, elektrikli araç sahibi misafirlerimiz İstanbul-Ankara ve İstanbul-İzmir otoyollarında bulunan istasyonlarımızda rahatlıkla araçlarını şarj ederek şehirler arası yolculuklarını gerçekleştirebilecekler. Öncelikli hedefimiz büyük şehirler ve tatil rotaları olacak. Talebe bağlı olarak en uygun teknoloji ile doğru zamanda yatırımlarımıza hız vereceğiz.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Shell, elektrikli otomobil geleceğinde söz sahibi olmak için bir süredir önemli yatırımlarla gündeme geliyor. Şirket bu kapsamda; 22 ülkede 50 binin üzerinde şarj noktası bulunan Avrupa’nın en büyük elektrikli şarj istasyonu firması New Motion’ı, İngiltere’nin en büyük elektrikli araç şarj ağı şirketi Ubitricity’i ve 4.400’den fazla şarj noktası bulunan Kuzey Amerikalı şirket Greenlot’ı satın almıştı. Bunlara ek olarak BMW, Daimler, Ford ve VW ortak girişimi olan grubu Avrupa’da otobanlarda ultra hızlı elektrikli şarj istasyon ağı yaratmak için Ionity ile anlaşma imzaladı. Kurulan şarj istasyonlarından alınacak hizmet ile sayesinde araçlar 5 ile 8 dakika içinde şarj edilebilecek.

İlginizi çekebilir

Opel Corsa-E