reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye'de satılan tamamen elektrikli otomobil modelleri eşarj

Eşarj cephesinden elektrikli otomobil hızlı şarj ağı için önemli yatırım

Türkiye’nin en yaygın şarj ağı sağlayıcılarından Eşarj, 300 Milyon TL’lik yeni bir yatırımı hayata geçirecek.

Şarj ağı tarafında Türkiye’nin önde gelen tedarikçilerinden biri olab Eşarj, elektrikli araç kullanımının yaygınlaşması ve hızlı şarj istasyonu yatırımını teşvik etmek amacıyla hayata geçen “Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Programı” kapsamında 300 Milyon TL’lik yatırımı hayata geçirecek. Şirket, bu yatırımla birlikte halihazırda var olan şarj ağına ek 495 adet yüksek hızlı şarj istasyonu kurmayı hedefliyor.Türkiye’de 269 lokasyonda 258’i hızlı şarj istasyonu olmak üzere 496 şarj istasyonu ile faaliyet gösteren Eşarj, kurulu güç açısından en büyük ve en hızlı elektrikli araç şarj istasyon ağına sahip olma hedefinde.

Eşarj sektörde öncü olmak istiyor

İçerisinde bulundukları süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Eşarj Yönetim Kurulu Başkanı ve Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar: ” Yapılacak şarj istasyonu yatırımlardan 2030 yılı sonuna kadar toplam 418 Milyon kWh ilave elektrik satışı ve şarj işlemleriyle birlikte 598 milyon kg CO2 gazının salınımı engellenmesi hedefleniyor. Bu rakam 37 milyon ağacın temizleyebileceği CO2 miktarının oluşmasının önüne geçecek. Türkiye’de 2030 yılına geldiğimizde Mobilite Araç ve Teknolojileri Stratejik Hedefler ve Yol Haritası Taslağı’na göre elektrikli araç satışlarının pazar payının yüzde 35’e, elektrikli araç parkının 2,5 milyona, kamuya açık şarj soket sayısının 250.000 seviyelerine yükselmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eşarj olarak bizde 2030 yılına geldiğimizde Türkiye Elektrikli Araç Şarj İstasyonları ekosisteminin yanı sıra dünya ekosistemine de yarar sağlayacak adımların öncüsü olmak ve bu ekosistem içerisinde oyun kurucu şirketler arasında yer alma hedefiyle çalışıyoruz. Bu yatırımlar ile Türkiye’de elektrikli araç ekosistemi içerisinde iddiamızı ortaya koymuş oluyoruz. Bakanlığımızın başlattığı programın açıklanan sonuçları ile çok kısa zaman içerisinde yüksek hızlı istasyonlarımız ile birçok noktada verimli, güvenli, teknoloji odaklı ve sürdürülebilir geleceğe hizmet eden istasyonlarımızı kullanıcılar ile buluşturacağız.
” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR