reklamı kapat

POPÜLER

2022 Fiat Doblo

Yeni nesil Fiat Doblo, tamamen değişen tasarım ve elektrikli versiyonuyla tanıtıldı

Üçüncü nesliyle birlikte Stellantis markalarının kimliğine bürünen Fiat Doblo, tamamen elektrikli olarak da satın alınabilecek.

20 yılı aşan macerasında segmentinin adeta simge modeli haline gelen Doblo için yeni jenerasyona geçiş vakti geldi. Milenyum ile sokaklarda boy göstermeye başlayan modelini Stellantis çatısı altında üçüncü jenerasyona taşıyan Fiat cephesi, Citroen Berlingo ve Peugeot Partner gibi grubun diğer üyelerinden gördüğümüz şemayı doğrudan Doblo’ya yansıtıyor. İtalyan üreticinin 2027 itibarıyla tam elektriğe geçiş sürecindeki ciddiyetini ortaya koymak adına ilk kez seri üretimde elektrikli olarak da satışa sunacağı Doblo, teknolojik olarak da güncel standartları karşılayan bir ticari haline geliyor. Yeni nesille birlik aile için bir diğer önemli gelişme de üretim tarafında olacak. 20 yılı aşkın süredir TOFAŞ tarafından Bursa’da üretilen Doblo, yeni yapılanmanın dinamikleri gereği artık İspanya’da üretilecek. Doblo ürün gamı iki farklı uzunluk ve üç farklı gövde (VAN, Cab, Combi) tipiyle tercih edilebilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fiat Doblo motor tarafında hiç olmadığı kadar zengin

Üçüncü jenerasyonuyla birlikte e-Doblo üzerinden elektrikli olarak tercih edilebilecek olan ürün gamında benzinli ve dizel motor da listelerde olacak. Dizel tarafta 1,5 litrelik motoru 100 beygir ve 130 beygirlik iki versiyonla tercih etmek mümkün. Benzinli tarafta ise 1,2 litrelik makineyi 110 beygirlik limitlerle Doblo’da göreceğiz. Şanzıman seçenekleri ise manuel dışında 8 kademeli otomatik olarak kombin edilecek. İçten yanmalı versiyonlarda Doblo’nun yükleme desteği 1 tona kadar çıkabilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tam elektrikli E-Doblo ise daha önceden tanıştığımız grubun diğer ticari modelleri ile benzer eğride seyrediyor. 136 PS güç ve 230 Nm tork değerlerinin standart olarak geldiği model, bu kombinasyonda 130 km/s hıza erişebilecek teknik sınırda. Fiat e-Doblo için paylaşılan menzil değeri ise 280 kilometre olarak karşımıza çıkıyor. 100 kW’a kadar hızlı şarj desteğinin sunulduğu batarya ünitesinin böyle bir kaynak üzerinden 30 dakikada yüzde 80 doluluk seviyesine getirilebilecek olması da kullanışlılık açısından önemli. Modelin yük desteğinin 800 kilogram olarak verildiğini de özellikle belirtmekte fayda var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Doblo ürün gamının yeni nesille birlikte elde ettiği modernleşme aşamaları arasında güvenlik destekleri ve teknoloji de hayati derecede önemli. Binek versiyonunda toplamda on yedi farklı sürüş destek asistanı barındıran ailenin bu tarafta segmentinde hiçbir eksiklik hissettirmeyeceğini söyleyebiliyoruz. Trafik işaretleri algılama, otonom acil frenleme, şeritte tutma asistanı, sürücü dikkat uyarısı, sürücü tarafında baş üstü ekran, ön-arka park sensörleri, kör nokta gösterimi, Grip Kontrol (Çamur, Kar, Kum odaklı sürüş modları) ve yokuş iniş desteği gibi kullanışlı destekleri yeni Doblo’da göreceğiz. “Magic Mirror” isimli donanımla birlikte ise araç içerisine 5 inçlik bir ekranla kapsamlı bir görüş desteği geliyor. Bu özellik sayesinde kullanılar park manevralarını kör nokta gösterimi ve geri görüşünü daha rahat ve kapsayıcı şekilde yapabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR