reklamı kapat

POPÜLER

Uber’in sürücüsüz otomobilleri yola çıkmaya hazır

Uber sürpriz bir açıklama ile hazırlığı içerisinde oldukları sürücüsüz otomobillerin bir kaç hafta içinde ilk olarak Amerika Pittsburgh yollarında görücüye çıkacağını duyurdu.

Uber’in CEO’su Travis Kalanick, Bloomberg Busineswork’le yaptığı röportajda sürücüsüz otomobiller kullanmaya başlayacaklarını resmen açıkladı. Kalanick, röportajda araçların hangi marka ve model olacağına da açıklık getirdi. Söz konusu araçların Volvo XC90‘ın modifiye edilmiş bir versiyonu olacağını belirtti. Güvenlik açısından araçlarda uzaktan kontrol desteği olacağına da değinen Kalanick, önceliklerinin otomobillere binen müşterilerinin güvenliği olduğunu vurguladı. Röportajda Kalanick, OTTO isimli bir firma ile işbirligi yaparak bu otomobilleri görücüye çıkaracaklarını belirtti.

OTTO ile yapılan anlaşmanın haricinde Volvo ile gerçekleştirilen ortaklıktan da söz eden Kalanick, 300 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza atıldığını ifade ediyor. Bu anlaşma neticesinde Volvo XC90 modellerinin sürücüsüz hale getirileceğini belirtiyor.

Halihazırda kullanılan tırları sürücüsüz hale getiren kitler geliştirmesiyle bilinen Amerika merkezli OTTO’nun hazırladığı otomobiller, yine de direksiyon başında bir sürücünün olmasına ihtiyaç duyuyor. Otoban gibi anayollarda sürücüsüz olarak hareket edebilen araçlar, zaman zaman sürücünün müdahalesini gerektiriyor. Sürücüsüz otomobil teknolojisi halen günümüzden bir kaç yıl ileride görünse de Uber‘in bu atılımla rakiplerinin önüne geçebileceğini öngörmek mümkün.

YORUMLAR