reklamı kapat

POPÜLER

Uber

Uber büyük bir hack skandalı ile gündemde

Uygulama tabanlı ulaşım şirketi Uber, bugün büyük bir hack skandalı ile gündeme geldi. Son dönemde yüzü hiç gülmeyen şirket, kötü gidişatını sürdürüyor.

Uber için 2017 yılı gerçekten çok kötü geçti. Birçok skandal ile gündeme gelen ve bu yüzden CEO’su dahi değişen 70 milyar dolarlık şirket, bu sefer yeni bir hack haberiyle karşımızda. Dün konu hakkında bir açıklama yapan şirket, 2016 yılında hack’lendiklerini belirtiyor. İki hacker’ın şirketi hack’leme yöntemi ise bir hayli ilginç. Söylendiği kadarıyla iki hacker, yazılım mühendisleri tarafından kullanılan gizli GitHub hesabına girmeyi başarıyor. Burada elde ettikleri verilerle şirketin Amazon Web Services (Bulut depolama) hesabına giren kötü niyetli kişiler, buradan tam 57 milyon kullanıcı bilgisini çalıyor. Buna ek olarak 7 milyon sürücünün detaylarını da alan hacker’lar, telefon numarasından e-posta adresine ve ehliyet numarasına kadar birçok detaya ulaşmış görünüyor. Adres ve sosyal sigorta numaralarının çalınmadığını belirten şirket, bu adımı çözmek için de ilginç bir yol izlemiş görünüyor.

Uber, hacker’ların saldırı sonrası ödeme yaptı

Bu kötü olayı büyük bir sorun haline dönüşmeden engellemek için Uber‘ın attığı adım ise tepki çekecek türden. Ekim 2016’da olan hack olayından Kasım 2016’da haberdar olan şirket, hacker’lara 100 bin dolar ödeme yapıyor. Bu paranın hem çalınan verilerin silinmesi hem de saldırı hakkında sessiz olunması için verildiği belirtiliyor. İki hacker ile gizli bir anlaşma imzalayan şirket, ödemeyi de hata ödül programı altına gizliyor.