reklamı kapat

POPÜLER

Instagram Facebook

Facebook’tan yeni açıklanan çok büyük Instagram şifre skandalı!

Bir Facebook ile alakalı olumsuz güvenlik haberiyle daha karşınızdayız. Bu sefer konunun merkezinde Instagram yer alıyor.

2018’i tam anlamıyla felaket şekilde geçiren Facebook, 2019’da bu çizgisini korumaya devam ediyor. Hatırlarsınız firma geçtiğimiz ay gerçekten “skandal” bir güvenlik açığıyla gündeme gelmişti. Facebook, ocak ayında yapılan sunucu güvenlik taramasında düz bir metin dosyası bulduklarını açıklamış ve bu 20 binden fazla şirket çalışanının erişebildiği dosyanın içerisinde 600 milyon civarında kullanıcı şifresinin yer aldığı belirmişti. Tam 600 milyondan fazla hesabın giriş şifresini kendi sunucularında da olsa 20 bin personelin erişebileceği şekilde açık bırakan sosyal medya devi, bu konuda büyük eleştiriler almıştı. İşte bu korumasız dosya içerisinde milyonlarca Instagram hesap şifresinin de yer aldığı ortaya çıktı.

Bu dosyada daha önce “yalnızca binlerce Instagram şifresi” vardı diyen firma, çok daha vahim çıkan yeni durumu ilk açıklamaya yaptığı güncelleme ile duyurdu. Bu dosyayı kendi sunucularında olmasına rağmen çalışanlara ve olası saldırılarda kötü niyetli kişilere açık bırakan firma, bunu neden yapıyor gerçekten kimse anlam veremiyor. Herkes tarafından hesap şifrelerinin neden böyle bir basit yol kullanılarak saklandığı sorusu sorulurken, firma bu şifrelerle alakalı bir kötü kullanımın tespit edilmediğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook işleri yoluna koyamıyor

Yukarıda da söylediğimiz bu dosyanın kötü niyetki kişilerin eline geçmediğini söyleyen Facebook, kullanıcılarından bir kez daha özür diliyor. Güvenlik adına her iki platform için de kullandığınız şifreleri değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir

Sizin de tasarlayabileceğiniz robotik kedi