reklamı kapat

POPÜLER

instagram

Milyonlarca kullanıcıyı etkileyen Instagram skandalı

Facebook ve ona bağlı şirketlerin veri gizliliği konusunda oldukça tedbirsiz olduğunu biliyoruz. Ancak bu sefer Instagram, kullanıcısı milyonların bilgilerini sızdırdı.

TechCrunch, Instagram verilerinin sızdırıldığını ortaya çıkardı. Milyonlarca Instagram kullanıcısının özel iletişim verilerinin ifşa edilmiş durumda. Bu durumdan en çok etkilenen taraf ise platformda takipçi sayısıyla öne çıkan influencer’lar oluyor. Ünlü isimler ve markaların da sızdırılan verileri, kendileri için büyük bir sorun teşkil ediyor. Konuya dair yayınlanan rapordaki veriler hala araştırılıyor.

Milyonlarca kullanıcının özel e-posta bilgilerini ve telefon numaralarını içeren verilerin Amazon Web Services tarafından korunmasız bir veritabanında tutulduğu kaydediliyor. Açıklamalara göre, bu sızdırılma olayından 49 milyondan fazla kullanıcının etkilenmiş durumda.

Anurag Sen adlı bir güvenlik araştırmacısı veritabanındaki açığı ilk fark eden isim. Site, veritabanını Mumbai merkezli sosyal medya pazarlama firması Chtrbox‘a kadar takip ettiğini söylüyor. Görünüşe göre bu firma sponsorlu yayınlar için influencer‘lara ödeme yapıyor. Bunun yanında aynı zamanda influencer’ların takipçilerinin sayısı ve genel erişim gibi bilgilerine dayanarak veritabanındaki her hesaba tahmini bir değer vermiş gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook araştırdığını söyledi

Facebook, konuyu araştırdığını söyleyerek:”E-posta ve telefon numaraları da dahil olmak üzere açıklanan verilerin Instagram’dan mı yoksa başka kaynaklardan mı geldiğini anlamak için konuyla ilgileniyoruz” dedi. Popüler sosyal medya devi açıklamalarını “Ayrıca, bu verilerin nereden geldiğini ve kamunun ulaşımına nasıl açıldığını anlamak için Chtrbox ile iletişim halindeyiz” diyerek genişletti.

TechCrunch, verilerine rastladığı bazı Instagram fenomenlerine ulaştığını söylüyor. Tabii ki bu olay akıllara iki yıl önce yaşanan benzer bir versiyonunu getirdi. Instagram, güvenlik hataları sebebiyle bilgisayar korsanlarının 6 milyon hesabın özel iletişim verilerine ulaştığını kabul etmişti.

Instagram’dan konuya dair açıklama geldi:”Verinin hatalı kullanımı ile ilgili tüm iddialara önem veriyoruz. Bu haberde öne sürülen iddialara yönelik ilk araştırmalar sonucunda Instagram kullanıcılarının hiçbir özel e-posta veya telefon numarası bilgisine erişilmediğini gördük. Chtrbox’un veri tabanında Instagram’ın da aralarında bulunduğu birçok kaynaktan kamuya açık bilgi bulunuyordu.

İlginizi çekebilir

Instagram’ın yeni test özelliği