reklamı kapat

POPÜLER

Facebook Instagram

Instagram’da ortaya çıkan büyük güvenlik skandalı

Facebook’un sahibi olduğu popüler platform Instagram içerisinde kullanıcılar özelinde gerçekten can sıkan bir güvenlik skandalı ortaya çıktı.

Sosyal medyanın merkezi haline gelen Instagram, kısa süre önce bir reklam partnerini yasakladığını duyurdu. Söz konusunu partnerin Hyp3r olduğu açıklanıyor. Peki bu kararın arkasında ne yer alıyor? Söylendiği kadarıyla Hyp3r Instagram’ın koyduğu kuralları hiçe sayarak milyonlarca kişinin spesifik konumunu takip etmiş. Buna ek olarak şirketin kişilerin 24 saat sonra silinecek rahatlığıyla paylaştığı herkese açık hikayeleri izinsiz olarak kaydettiği ve herkese açık profillerden ciddi şekilde veri topladığı da açıklananlar arasında yer alıyor. Bu durum elbette çok kötü görünüyor. Kişilerin haberi bile olmadan birçok verisi / bilgisi başka şirketlerin eline geçiyor. Bu verileri satarak çok yüksek gelirler elde eden firmalar, gün geçtikçe daha büyük bir sorun halini alıyor. Hyp3r’ın “kişisel” verilere erişim sağlamadığı söylenirken, yine de bunlara en baştan izin veriliyor olması çok kötü görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook, Instagram ve WhatsApp için ilginç bir hazırlık yapıyor

Geçtiğimiz hafta ortaya çıktığı kadarıyla şirket Instagram ve WhatsApp için önemli bir isim değişikliği planlıyor. Söylendiği kadarıyla çok yakında “WhatsApp from Facebook” ve “Instagram from Facebook” isimleri hayatımıza giriyor. Yeni isimler ile bu şirketlerin kendisinin olduğunu göstermek isteyen sosyal medya devi, daha önce de söylediğimiz gibi genel olarak pek mantıklı bir adım yapmıyor. Kişiler şu an Facebook’tan uzaklaşmak adına alternatif arıyor ve bu isim değişikliğinin bu durumu hızlandıracağı tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni amiral gemisi Samsung Galaxy Note 10