reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft skype

Skype skandalı: Microsoft da kullanıcılarını dinliyor!

Dijital güvenlikle ilgili her gün yeni bir skandal duyuyoruz. Bu kaosun içinde şimdi de Microsoft tarafından kullanıcıların dinlendiği ortaya çıktı.

Microsoft diğer teknoloji şirketlerine oranla daha güvenilir gibi görünse de aslında o kadar da masum değil. Microsoft’un görüntülü ve sesli konuşma platformu olan Skype hizmetiyle ilgili yeni bir dinleme sorunu gündemde. Şirketin, Skype hizmetinin Android için geliştirilmiş olan sürümünde bulunan tercüme etme özelliği kullanarak kullanıcılara ait konuşmaları kaydettiği ve bu konuşmaların çalışanlar tarafından da dinlenebildiği ortaya çıktı. Dijital güvenlikle ilgili sorunlar her geçen gün artarak katlanmaya devam ediyor. Hatırlarsınız yakın zaman önce de Apple Siri için dinleme olayının patlamasının ardından, şirket önlemler alacağını açıklamıştı. Bu kez karşımızda Microsoft ve Skype var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft dinlemesi, şirketin çalışanı tarafından sızdırıldı

Peki Skype üzerinden dinleme yapıldığı nasıl ortaya çıktı? Motherboard tarafından ele geçirilen dinleme kayıtları, Microsoft için çalışan üçüncü taraflardan elde edildi. Bu da Microsoft’un, gizli bir şekilde kayda aldığı kullanıcı verilerini iş ortaklarıyla paylaştığı anlamına geliyor. Yine Motherboard’a göre gizli dinlemelerin tamamı Skype üzerinden gerçekleştirilmiyor. Apple skandalı gibi Microsoft‘un da sesli asistan hizmeti Cortana üzerinden kullanıcıların konuşmalarını dinleniyor

Ortaya çıkarılan kayıtların içeriğine dair bilgiler de veren Motherboard, kayıtlarda kullanıcıların günlük sorunlarından bahsedildiğini aktarıyor. Kayıtları Motherboard’a ulaştırarak gerçeklerin gün yüzüne çıkmasını istediğini söyleyen bir şirket çalışanı, Microsoft’un kullanıcı verilerinin korunması konusunda fazlasıyla esnek davrandığının altını çizmiş. Ele geçirilen bu veriler muhbir ve Motherboard arasında özel bir anlaşma ile ortaya çıkarıldı. Motherboard’un açıklamalarına göre ise kullanıcı verileri 5 veya 10 saniye aralığında değişen kayıtlara dayanıyor. Yine ortaya çıkan ekran görüntülerinde de dinleme işleminin Skype’ın Android versiyonunda da bulunan “Tercüman” özelliği üzerinden yapıldığı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft Skype dinlemesiyle ne ilk ne de son

Olayın kısa sürede yayılmasıyla beraber Microsoft yetkilileri Motherboard’a konuya dair açıklamalar yaptı. Microsoft’un her zaman için kullanıcı verilerini önemsediği söyleniyor ve şirketin kullanıcı verilerini dinlemeden önce konuyla ilgili olarak kullanıcılardan izin aldığını vurgulanıyor. Bununla beraber sesli asistan kullanan şirketler hali hazırda kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla dinleme yaptıklarını söylüyor. Yine Microsoft hem Skype hem de Cortana sesli asistanda, hizmetlerini geliştirmek için ses verilerini kullandığını, cümleler ve otomatik tercümelerin analiz edildiğini ve sistemlerinde daha iyi hizmet vermek için amacıyla dinleme yaptıklarının açıkça altını çiziyor. Bu arada, Amazon şu anda açıkça insanların ses verilerini manuel olarak inceleyeceğini ve onları etkisiz bırakma yeteneği verdiğini söylüyor .

Microsoft’un karışmış olduğu bu izinsiz dinleme olayı ne ilk ne de son olacak. Zira sesli asistan kullanan şirketler konusunda bu güvensizlik hep var. Birçok şirketin ve uygulamanın dinleme yaptığı günümüzde ise güvenlik açısından büyük sorunlar ortaya çıkıyor.

İlginizi çekebilir

1 yıldır kapatılamayan WhatsApp açığı