reklamı kapat

POPÜLER

NASA Mars

NASA planladığı Mars yolculuğu öncesinde sorunları değerlendiriyor

NASA 2020 yılında Mars için yapılması planlanan yolculuğunun sorunlarının yanında, uzaya yapılacak diğer yolculukların sorunlarına dair önemli detaylar ortaya çıktı.

İnsanlığın her zaman aklını kurcalayan ve merak konusu olmakla birlikte birçok filme de ilham veren uzayda yolculuk fikrine artık daha da yakınız. Mars’a yolculuk etme fikri çok ütopik gelse de önümüzdeki 20 yıl içinde yapılması planlanıyor. Peki, bu yolculuklara insan bedeni hazır mı? ENeuro dergisindeki yeni bir makale insan bedeninin bu yolculuğa hazır olmadığını ve zihinsel olarak da kötü etkiler yaratacağını gösteriyor. Bilim insanları, California Üniversitesi Irvine’deki yeni bir “düşük doz” radyasyon tesisi kullanarak uzayda maruz kalınacak herhangi bir radyasyonda insanların fiziksel ya da psikolojik olarak değişimlerini gözlemliyor. Söz konusu deneyle farelerin aylarca uzaydakilere benzer radyasyona maruz kaldıklarında garip davranmaya başladıkları gözlemledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Radyasyon astronotların kabiliyetlerini bozabilir

Çalışmalarda gözlemlendiğine göre farelerin, öğrenme ve hafızada ciddi bozukluklar sergiledikleri ve aşırı derecede endişeli davrandıkları çalışma notlarına eklendi. Fareler bir deneyin parçası olarak sadece altı ay harcandığı için bu semptomlar şaşırtıcı görünmeyebilir, ancak ekip beyinlerinde değişiklikleri açıklayabilecek fiziksel değişiklikler de buldu. UC Irvine Tıp Okulu’nda bir radyasyon onkolojisi profesörü olan Charles Limoli’nin yazdığı makalede, ekip bulgularının “hızlı bir şekilde yanıt vermesi gereken astronotların kabiliyetlerini net bir şekilde bozabileceğini” iddia ediyor.

Bu çalışma fareler üzerinde yapıldı, bu yüzden sonuçların insanlara uygulanacağını kesin olarak söyleyemeyiz. Nisan ayında NASA’nın ikiz çalışmasının sonuçları, astronot Scott Kelly’nin Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bir yıl geçirdiği zaman, Dünya’ya bağlı ikizine kıyasla bazı küçük fizyolojik değişiklikler yaşadığını, ancak hiçbir şeyin yaşamı tehdit etmediğini gösterdi. Bu bulgular, insanların düşük dünya yörüngesindeki genişletilmiş uzay görevlerinde iyi bir başlangıç noktası olduğunu gösterdi. Limoli ve UC Irvine’deki ekibi, bu elverişsiz ortamı, fareleri düşük dozlu bir radyasyon tesisinde altı ay boyunca sınırlandırarak ellerinden geldiğince taklit etmeye çalıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA, Mars için hazırlanırken bu riskleri göz önüne alıyor

Konuyu özetlemek gerekirse; NASA, Mars için bir misyon için hazırlanırken, derin uzay radyasyonuna maruz kalma ile ilgili sağlık riskleri ile ilgili endişeler ortaya çıkıyor. Şimdiye kadar, maruz kalınan uzay radyasyonlarının etkileri, deneyin gerçekleştirildiği hayvanlarda yüksek doz kullanılarak incelendi ancak yine de insanlar üzerinde denenmediği için kesin bir sonuca varılamıyor.

İlginizi çekebilir

NASA ve Xeric’ten Ay’a inişin 50. yıldönüme özel “ufuk açıcı” saat