reklamı kapat

POPÜLER

youtuber astronot

Çocuklar artık astronot değil YouTuber olmak istiyor!

Eskiden ne olmak istiyorsun diye sorulduğunda cevap olarak astronot olmak istiyorum diyen çocukların sayısı oldukça yüksekti. Şimdi ise durum çok daha farklı.

Hayatımızın işleyişini değiştiren yeni teknolojiler, meslek gruplarının da değişmesine neden oldu. Eskiden çocuklara büyüyünce ne olmak istersin diye sorulduğunda çocuklar genellikle doktor, avukat ve astronot gibi meslekleri söylüyordu. Ancak şimdi işler değişti. Sosyal medyanın önlenemez yükselişi de değişen meslek gruplarını besleyen bir damar haline geldi. Instagram ve Twitter fenomenlerinin sayısı artmaya başladıkça çocuklar bu mecralardaki insanları kendilerine rol model almaya başladı. Bu iki mecranın dışında kullanıcı sayısında patlama yaşayan YouTube da bahsedilen fenomenleri oluşturan mecraların başında geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çocuklar astronot olmak istemiyor

Bu konuda LEGO bir anket hazırladı. ABD, İngiltere ve Çin’deki 8-12 yaşları arasındaki çocuklar için hazırlanan bu ankete göre, çocukların yüzde 86’sı uzay araştırmalarıyla ilgilendiklerini söylüyorken, ebeveynlerin yüzde 83’ü çocuklarının uzaya ilgi duyduğunu belirtiyor. Ankete katılan çocukların yüzde 90’ı uzay hakkında daha fazla şey öğrenmek istediklerini söylüyor.

Ankete katılan bu çocuklara aynı zamanda büyüdüklerinde ne olmak istedikleri de soruldu. Sunulan üç meslekten astronotluğu seçenlere bakıldığında Amerikan ve İngiliz çocukların yalnızca yüzde 11’i olduğu görüldü. Genç Amerikalıların ilk tercihi yüzde 29 ile “Vlogger / YouTuber” idi. İngiliz çocuklarına gelindiğinde ise bu oran yüzde 30’a çıktı. Astronot olmak sadece Çinli çocuklar için yüzde 56 ile bir numaralı seçimdi.

Yine ankete katılan ABD’li çocukların yüzde 88’i, İngiliz çocukların yüzde 87’si ve Çin’deki çocukların yüzde 79’u Neil Armstrong’u ayda yürüyen ilk kişi olarak tanımlayabiliyor. Yalnızca yüzde 2’si Buzz Lightyear olduğuna inanıyor. Yine Mars ile ilgili sorulan soruya Çinli çocukların yüzde 97’si, ABD’li çocukların yüzde 88’i ve İngiliz çocukların yüzde 87’si bir insanın gelecekte Mars’a gidebileceğini düşünüyor.

İlginizi çekebilir

NASA artırılmış gerçeklik özellikli kupasıyla herkesi şaşırtıyor