reklamı kapat

POPÜLER

Apple Siri

Apple’a sonuçları ağır olabilecek “Siri dinleme” davası

Apple’ın popüler dijital asistanı Siri, geçtiğimiz hafta bir dinleme konusuyla gündeme gelmişti. İşte bu konuda beklenen bir adım da atıldı.

The Guardian’ın geçtiğimiz hafta yayımladığı raporda Siri için Apple’dan para alan aracı şirket çalışanlarının düzenli olarak “gizli tıbbi bilgileri, uyuşturucu anlaşmalarını, seks yapan çiftlerin kayıtlarını ve diğer özel bilgileri” duyduğu ortaya çıkmıştı. Hatta bu konu hakkında bir kişi şunları söylemişti: “Doktorlar ve hastalar arasında özel tartışmalar, iş anlaşmaları, yasadışı anlaşmalar, cinsel yakınlaşmalar ve benzeri özel tartışmalar içeren sayısız kayıt örneği var. Bu kayıtlara, konum, iletişim bilgileri ve uygulama verilerini gösteren kullanıcı verileri eşlik ediyor.”  Burada birden fazla şirket ile çalıştığı söylenen Apple, hatırlarsınız olay ortaya çıktıktan hemen sonra süreçte önemli bir geri adım attı. Firma, bu geliştirme amaçlı Siri dinleme programını global olarak kapattıklarını açıkladı. Ancak bazıları konuyu hemen kapatmak istemiyor. Çünkü kısa süre önce teknoloji devi Kaliforniya merkezli olarak “kullanıcı izni olmadan kanunsuz ve kasıtlı olarak Siri görüşmelerini dinlemesi” nedeniyle dava edildi. Firmanın bu şekilde Kaliforniya yasalarını çiğnediği söyleniyor ve ağır sonuçların / cezaların ortaya çıkabileceği söyleniyor. Burada her ihlal için 5 bin dolar ödeme, mevcut Siri kayıtlarının silinmesi ve gelecekte bu durumun yaşanmayacağını garanti altına alınması isteniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Siri güvenliğine çok önem verdiğini belirtiyor

Firma bu kayıtların kişiler ile kesinlikle eşleştirilmediğini belirtiyor. Bu kayıtları kullanarak Siri’yi daha iyi hale getirmeye çalışan teknoloji devi, süreçte sadece çok ama çok ufak bir Siri görüşmesinin kayıt altına alındığı aktarıyor. Ancak yine de ortada bir kayıt olması ve bunların başkalarında olması gerçekten korkutuyor. Çünkü bazı bilgilerini yukarıdaki durumu bilmeden, Apple’a güvenerek asistan ile açık şekilde paylaşanlar bulunuyor. Bakalım bu açılan dava tam olarak nasıl sonuçlanacak?

İlginizi Çekebilir

Hazırlanan gelişmiş robot kuyruk