reklamı kapat

POPÜLER

robot kuyruk

Bir kuyruğunuz olsun ister miydiniz? İstiyorsanız ilk gerçek robot kuyruk yolda [Video]

Havanların yaşamlarında kuyruklarının çok ama çok büyük bir önemi bulunuyor. Peki bizim kuyruğumuz olsa nasıl olurdu? Karşınızda bunun cevabını veren robot kuyruk.

Biliyorsunuz hayvanlar kuyruklarını özellikle denge kurmak için kullanıyor. Bu doğal altyapıyı insanlara uyarlamak isteyen “Keio Üniversitesi” araştırmacıları, karşımıza gerçekten işlevsel bir robot kuyruk ile çıkıyor. Farklı eklemlerden oluşan ve bel hizasına denk gelecek şekilde takılması için tasarlanan kuyruk, hareketinizin ters yönüne güç uygulayarak kişileri dengede tutmaya odaklanıyor. Bazı “cosplay” çalışmaları için yapılan kuyruklardan farklı olarak mekanik gücü insan dengesini değiştirebilecek kadar kuvvetli olan Arque adı verilen kuyruk, şu an “Junichi Nabeshima, MHD Yamen Saraiji ve Kouta Minamizawa” tarafından geliştiriliyor. Prototip versiyonu 71 cm uzunluğunda, yaklaşık 12 cm genişliğinde ve 2 kg’a yakın bir ağırlıkta olan kuyruk, tasarım yapısıyla boyutta ihtiyaca bağlı değişiklik yapılmasına imkan tanıyor. Yani bu kuyruk daha “uzun / kısa ya da zayıf / şişman” kişilere göre özelleştirilebiliyor. Bu kuyruk birçok insanı daha rahat hareket edebilir hale getirebilir deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robot kuyruk gelecekte hayatımıza girer mi?

Bu oldukça zor görünüyor. Çünkü böyle bir şey gündelik yaşamda kullanmaya pek uygun değil. Bunun yerine biliyorsunuz günümüzde hali hazırda kullanılan mekanik iskeletler bulunuyor. Çok daha yaşanabilir ve konforlu olan mekanik iskeletler, bu kuyruğu sadece tema parlaklarında bırakacak izlenimi yaratıyor. Henüz bağımsız olarak çalışmadığı söylenen yapay kaslar üzerine kurulmuş Arque kuyruğun, bu kasları hava kompresörü ile hareket ettirdiği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.