reklamı kapat

POPÜLER

Instagram takipçi artırma

Instagram takipçi sayınızı organik olarak nasıl artırabilirsiniz? [2019]

Instagram 1 milyarın üzerinde kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Aktif kullanıcı sayısını her geçen gün artıran platformda takipçi sayısı nasıl artırılır?

Fotoğraf çekip paylaşma telaşı her geçen gün artarken, Instagram en çok kullanılan platformların başında yer almaya devam ediyor. Çekilen fotoğrafların daha fazla beğeni alması ya da yüksek sayıdaki etkileşimler alması birçok kişi için artık su ve yemek gibi temel ihtiyaçlar arasında yer alıyor. Konuya dair birçok veri yayınlanıyor. Ancak bu taktiklerden öte bazı pratik yollar ile takipçinizi artırmak mümkün. Bu kadar yoğun olarak kullanılan popüler platformda yüksek takipçiye sahip olmak en çok istenen şeyler arasında yer alıyor. Peki kullanıcı sayısını organik yollarla nasıl artırabilirsiniz? Bu sorunun cevabını arayan binlerce Instagram kullanıcısına seslenen fotoğrafçı Pat Kay, platformdaki 100 bini aşkın takipçisini nasıl etkilediğini yazdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PetaPixel için kaleme aldığı yazıda organik yollarla düzenli olarak takipçi artırmanın püf noktalarına değinen Kay, ilk olarak 2019 yılında Instagram üzerinden takipçi artırmanın önceki yıllara oranla daha zor olduğunun altını çiziyor. Yine de her şeye rağmen 5 yıl önceki yöntemleri kullanabilirsiniz zira Kay bu yöntemlerin hala takipçi artırmak için iyi yollar olduğunu söylüyor. İçerik paylaşma platformu hala önceki yıllarda olduğu gibi bir yarış pisti gibi. Fotoğrafları paylaşma, paylaşılan bu fotoğraflarla etkileşime girme adeta bir yarış haline gelmiş durumda.

Yine birçok sosyal medya kanalı gibi Instagram da bir şeylerin reklamını yapmak ya da pazarlamak için iyi bir araç. Bu aracın tüm yönlerini kullanmalısınız. Eğer bu araçları doğru şekilde kullanabilirseniz markanızın ya da sadece çektiğiniz fotoğrafların marka değerini artırabilirsiniz. Böylelikle takipçi sayınız da her geçen gün artacak. Ancak yine de unutulmamalı, Instagram üzerinde yakalanan yüksek takipçi sayısı sizin işinizin kalitesinin tam karşılığı olmayabilir. Olmayacaktır da. Yine de bu değerleri dikkat ettiğiniz birkaç başlık ile değiştirmek elinizde.

Instagram takipçi artırma

Instagram takipçi sayımı nasıl artırabilirim?

İçerik hala tercih sebebi

Bir önceki paragrafta saydığımız değişkenlerin ötesinde içerik hala takipçileri cezbediyor. Kaliteli olarak paylaşılan içerikleri takip eden kullanıcıların istekleri doğrultusunda içeriklerinizi seçerseniz takipçi sayınızı artırabilirsiniz. Öncelikle takipçi kitlenizin personasını çıkartmalısınız. Hangi saatlerde, hangi paylaşımları, hangi kitleye yapacaksınız? bunu belirlemelisiniz. Bunları belirledikten sonra yapılacak en iyi şey kullanıcıya dönük içerikler hazırlamak. En önemlisi de paylaşılan içeriğin gerçek olması. Photoshop ya da diğer manipülasyon yöntemleri ile hazırlanan içerikler eğer bir mizah sayfası değilseniz kullanıcılar tarafından hala iyi karşılanmıyor.

Markalaşma sorunları

Eğer kişisel bir markanız varsa bu platformu kullanmak için kendinizi bu markaya adamanız gerekiyor. Çünkü ortalıkta çok fazla sayıda kullanıcı var ve fark edilmek ve markalaşmak için ortalamanın üstünde içerik yayınlıyor olmanız gerekiyor. Eğer bu kadar çok insan yaptığı işlerde ortalamanın üstünde ise, başarılı olanları diğerlerinden ayıran nedir? Cevap markalaşmaya verilen önem. Bu oldukça önemli çünkü basitçe söylemek gerekirse, markalaşma takipçileriniz için verdiğiniz söz diyebiliriz.

Sık ve iyi paylaşımlar

Sık sık ve iyi yapılan paylaşımlar kullanıcıların takip ettiği hesaplarla daha iyi bir bağ kurmasını sağlıyor. Böylelikle hem markanın görünülürlüğü artıyor hem de kişinin yaptığı işleri istikrarlı yaptığı izlenimi veriyor bu da güven duygusunu besliyor.

Burada da karşımıza çıkıyor: Sosyal olmak 

Eğer sosyal birisiyseniz yaşantınızda daha fazla kişi tarafından bilinirsiniz. Parametre aynı şekilde olduğu için Instagram üzerinden de sosyal olmaya özen göstererek takipçi sayınızı artırabilirsiniz. Sosyal olmak ne demek kısaca açıklayacak olursak; uygulama üzerinden gerçekleştirdiğiniz her eylem aslında bir etkileşim olarak adlandırılabilir. Bu bağlamda ne kadar çok etkileşime sahip olursanız, profiliniz başka bir deyişle uygulamanın sosyal grafiğinde artış yakalayabilirsiniz.

Etiketleri daha iyi kullanın

Eğer paylaştığınız içeriğe uygun bir etiket kullanırsanız, paylaşımlarınızla gerçekten ilgilenen bir kitleyi içeriğinize çekebilirsiniz. Bu sayede takipçi sayınızda gözle görülür artışlar gözleyebilirsiniz.

Kendi Instagram tasarım dilinizi geliştirin

İnsanlar uyumlu şeyleri ya da farklı tarzları sever. Bu nedenle paylaşımlarınıza bir tasarım dili seçerseniz bu sizi diğer hesapların önüne geçmeyi sağlar.

Instagram Hikayeleri

Instagram Hikayeler özelliğini bünyesine kattığından beri birçok kullanıcının uygulama içinde daha fazla zaman geçirmesini sağlamaya başladı. Hikayelerde paylaşımlarınızın en iyi yanı kullanıcı profilinize sabitleyebiliyor olmanız. Bu, takipçilerinize bağlı kalmanın ve yenilerini getirmenin en kolay yolu olarak görülebilir. Instagram Hikayeleri ile nasıl takipçi kazanılır; başka hesapların Instagram hikayelerini aktif olarak izleyin, gün içinde sık sık hikaye atın, yer etiketini kullanın aynı zamanda hashtag kullanmayı da unutmayın.

Sonuç olarak

Instagram’da takipçi artırmanın en iyi reçetesi her zaman söylendiği gibi iyi içerik oluşturmak olsa da, takipçi kitlesinin iyi tanınması ya da seslenilen kitlenin neler beklediğinin bilinmesi takipçinin artması yolunda en önemli köşe taşları olarak görülüyor.

İlginizi çekebilir

Instagram şarkı sözü çıkartma özelliği