reklamı kapat

POPÜLER

instagram

Muhteşem Instagram fotoğraflarının arkasında yatan hile

Instagram ile birçok kusursuz fotoğraf ortaya çıktı. Bununla beraber platform üzerinden paylaşılan dünya gerçekten de muhteşem mi?

Instagram ile gelen rekor sayıda fotoğraf çekip paylaşma sevdası farklı noktalara doğru ilerlemeye başladı. İnsanların sosyal medya bağımlılığında önemli bir gerçeklik olan Instagram, kişileri gerçek olmayan bir evrene doğru sürüklemeye başladı. Şimdi ise gündeme Endonezya’da bulunan bir tapınak geldi. Halk arasında Cennet Kapısı olarak bilinen bir tapınak olan Pura Lempuyang Luhur, Endonezya’nın Bali adasında önemli bir turistik yer ve aynı zamanda Instagram kullanıcılarının iştahını kabartan bir konum olarak biliniyor. Ancak son ziyaretçiler, burada çekilen fotoğrafların birçoğunda yer alan ve tapınağa ait gibi gözüken ama aslında gerçek olmayan gölün varlığından bahsediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Muhteşem manzara fotoğraflarının aslında bir şemsiye altında otururken, tapınağa ait iki taş arasında verilen pozlara dayandığı ortaya çıktı. iPhone’un kamerasının altına ayna yerleştirip fotoğraf çeken bir fotoğrafçı tarafından oluşturulan fotoğraflar, sahte fotoğrafçılığın bir örneği gibi adeta. Tapınağa gelen turistler ülkenin en eski yapısı olan bu taşların tarihini merak etmiyor. Turistler saatlerce bekleyecekleri bir sıraya sırf popüler fotoğraf çekebilmek için giriyor.

Hayal kırıklığı yaratan Instagram fotoğrafları

Yakın zaman önce Fortune editörü Polina Marinova, Twitter üzerinden takipçilerini şaşırtan ve #gatesofheaven hayaliyle yanıp tutuşan Instagram’ın sıkı takipçilerini üzen bir paylaşım yaptı. Paylaşımda #gatesofheaven etiketiyle paylaşılan fotoğrafların aslında doğal bir yansıma olmadığı, gerçek bir aynanın telefondan yansıma yapılarak çekildiğini gözler önüne serdi. Polina yaptığı paylaşımda kendisinin hayal kırıklığına uğradığını ve böyle bir manzara ile karşılaşmanın onu şaşkına uğrattığını ekleyerek, sosyal medya algımızın nasıl yansıtıldığını da göstermiş oldu.

İlginizi çekebilir

Instagram fotoğraflarını renklendirecek “filtre sistemi”