reklamı kapat

POPÜLER

Instagram ünlüsü olmak için kaç takipçi gerekiyor?

“Instagram ünlüsü” olmak için kaç takipçi gerekiyor?

Büyüklü küçüklü pek çok fenomenin yer aldığı Instagram, yeni “ünlüleri” de ortaya çıkarıyor. “İnternet ünlüsü” unvanı için kaç takipçi gerekiyor?

Instagram ve benzer sosyal ağlar son birkaç yıldır kendi “ünlülerini” yaratıyor. Fenomen, influencer, internet ünlüsü gibi pek çok farklı betimlemeyle açıklanan bu durum beraberinde kendi pazarlama ekosistemini getiriyor. Mikro influencer’lar, makro influencer’lar derken reklam verenler de kendi içinde bir “fiyat çözümlemesi” dahi yapıyor. Peki ama Instagram’da ünlü sayılmak için illa milyonları bulan takipçilere mi sahip olmak gerekiyor. İngiltere’nin Reklam Standartları Otoritesi’ne (ASA) göre hayır. Hatta popüler platformda ünlü sayılabilmeniz için hayli “mütevazı” bir takipçi kitlesi yetiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram ünlüsü olmak için “yeterli” takipçi sayısı

Önce ASA’nın neden böyle bir konuda açıklama yaptığına değinelim. Bir İngiliz blogger, geçtiğimiz günlerde 32 bin takipçisiyle Sanofi firmasının ürettiği uyku ilacı için sponsorlu bir gönderi paylaştı. ASA’nın açıklamasında ünlüler tarafından desteklenen ilaçlı Instagram tanıtımlarının İngiltere kanunlarına göre yasak olduğu belirtiliyor. Sanofi ise 32 bin takipçili bir blogger’ın 55 milyon takipçili David Beckham gibi yıldızlara kıyasla ünlü sayılamayacağı, bu yüzden bu kanunun çiğnenmediği savunmasını yapıyor.

Daha sonra ASA cephesi yaptığı açıklamada Sanofi’nin argümanının geçersiz olduğunu belirtiyor. Her ne kadar David Beckham gibi milyonlara hitap etmese de 30 bin küsur takipçisiyle belli başlı bir grup insanın dikkatini çektiği için reklamcılık kuralları gereği “ünlü” olarak nitelendiriliyor. Platformda ünlü sayılabilmek için on binler yetiyor.

Türkiye’de influencer’lar da reklamcıların gözünde kendi aralarında mikro-makro şeklinde ayrılıyor. Mikro influencer olmak için minimum 10 bin takipçi gerekiyor. Bu sayı 50 bine kadar çıkıyor.

İlginizi çekebilir

Instagram fotoğraflarını renklendirecek “filtre sistemi”