reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Xbox One X

Microsoft’un çok tepki çeken Xbox One üstünden dinleme skandalı!

Kullanıcılardan habersiz dinleme konusunda büyük bir olay daha patlak verdi. Microsoft’un Xbox One kullanıcılarını dinlediği ortaya çıktı.

Günümüz dünyasında “mahremiyet” diye bir şey kesinlikle kalmadı. Bu konuda çıkan son skandal ise Microsoft tarafından geliyor. Motherboard’un haberine göre Microsoft, uzun süredir Xbox One üstünden dinleme gerçekleştiriyor. Başta Kinect temelli ses komutları, daha sonra ise Cortana dijital asistan üstünden yürüyen süreç, gerçekten çok ama çok kötü görünüyor. Bu dinlemeleri “servis kalitesi artırmak ve ses tanımlama sistemini geliştirmek” için yaptığını kabul eden firma, hatırlarsınız geçtiğimiz haftalarda da Skype görüşmelerini dinlediği için gündeme gelmişti. Bu konuda birden fazla “aracı şirketle” çalıştığı söylenen Microsoft, şu an oldukça tepki çekiyor. Bu şirketlerin kayıtlarda birçok çocuk sesi duyduğu / dinlediği belirtiliyor. Bu da gerçekten çok ürkütücü görünüyor. Bu süreç hakkında elbette kullanıcılara açık şekilde bilgi verilmiyor. Binlerce kelimelik kullanıcı sözleşmeleri altına sığınan firmalar, kişisel gizlilik konusunda yasal bir otorite olmadığı için korkutucu adımlar atmayı sürdürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft – Xbox One dinleme skandalı pazarda bir ilk değil

Son da olmayacak. Kısa süre önce hatırlarsınız Apple da Siri üstünden böyle bir konuyla gündeme gelmişti. The Guardian’ın yayımladığı raporda Siri için Apple’dan para alan aracı şirket çalışanlarının düzenli olarak “gizli tıbbi bilgileri, uyuşturucu anlaşmalarını, seks yapan çiftlerin kayıtlarını ve diğer özel bilgileri” duyduğu ortaya çıkmıştı. Burada bir değil birden fazla şirket ile çalıştığı ortaya çıkan Apple, durum patladıktan sonra Siri dinleme programını global olarak kapattıklarını açıkladı. Bu yapılması en doğru olan hamle ilginç olarak Microsoft‘tan gelmedi. Yani halen Xbox One’lar üzerinden dinleme devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni renkleriyle dikkat çeken Playstation aksesuarları