reklamı kapat

POPÜLER

Apple Siri

Apple’dan can sıkan Siri dinleme olayında geri adım!

Teknoloji devi Apple’ın popüler dijital asistanı Siri, geçtiğimiz hafta bir dinleme konusuyla gündeme gelmişti. İşte bu konuda geri adım geldi.

The Guardian’ın geçtiğimiz hafta yayımladığı raporda Siri için Apple’dan para alan aracı şirket çalışanlarının düzenli olarak “gizli tıbbi bilgileri, uyuşturucu anlaşmalarını, seks yapan çiftlerin kayıtlarını ve diğer özel bilgileri” duyduğu ortaya çıkmıştı. Burada bir değil birden fazla şirket ile çalıştığı söylenen Apple, Siri’nin geliştirmelerini bu veriler üzerinden yapıyor denmişti. Hatta bu konu hakkında bir kişi şunları söylemişti: “Doktorlar ve hastalar arasında özel tartışmalar, iş anlaşmaları, yasadışı anlaşmalar, cinsel yakınlaşmalar ve benzeri özel tartışmalar içeren sayısız kayıt örneği var. Bu kayıtlara, konum, iletişim bilgileri ve uygulama verilerini gösteren kullanıcı verileri eşlik ediyor.” İşte bu konuda önemli bir geri adım geldi. Apple, bu geliştirme amaçlı dinleme programını global olarak kapattıklarını açıkladı. Gelen büyük tepkiler üzerine atılan bu adım, sıkı Siri kullanıcısı herkes için güzel görünüyor. Söylendiği kadarıyla gelecekte bu süreç kişilerin seçimine bırakılacak. Yani isteyenler Siri’nin gelişmesi için iletişimin dinlemesine izin verebilecek, istemeyenler ise direkt olarak kapatacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Siri için güvenliğe çok önem verdiğini tekrarlıyor

Bu da kayıtların kişiler ile eşleştirilmiyor olmasıyla sağlanıyor. Daha önce konu hakkında ufak bir açıklama yapan Apple, sadece çok ama çok ufak bir Siri görüşmesinin kayıt altına alındığı, onların da Apple ID ile eşleştirilmediğini belirtmişti.

İlginizi Çekebilir

LG’nin Türkiye’ye gelen yeni telefonu