reklamı kapat

POPÜLER

Apple Siri

Doktorluk mu yapacak? Apple Siri için ortaya çıkan ilginç sağlık özelliği

Son dönemde dinleme problemi ile sık sık gündeme gelen Apple dijital asistanı Siri, gelecekte doktorluk yapacak gibi görünüyor.

Biliyorsunuz hemen herkes birçok sağlık sorunu konusunda Google‘a başvuruyor. Yanlış da olsa doktora gitmeden önce Google’dan bilgi almayan kimse neredeyse kalmadı. İşte bunun bir sonraki seviyesinde dijital asistanlar olacak gibi duruyor. Çünkü yeni gelen bilgilere göre 2021’de kullanıma sunulacak iOS 14 ile Siri’ye önemli bir sağlık özelliği eklenecek. Bu henüz detaylanmayan özellik sayesinde kişileri asistan ile sağlık konusunda karışılıklı sohbet edebileceğini aktarılıyor. Burada daha çok ruhsal sorunlara yönelecek denilen firma, biliyorsunuz sağlık tarafına oldukça fazla önem veriyor. Bu konuda ciddi çalışmalar yapan Apple’ın, Siri’yi sağlık problemleri konusunda daha aktif kullanmak istediği uzun süredir biliniyor. İlk sağlam somut adım ise 2021’de gelecek gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Siri skandalı ile ciddi tepki çekti

The Guardian tarafından paylaşılan raporda Siri için Apple’dan para alan aracı şirket çalışanlarının düzenli olarak “gizli tıbbi bilgileri, uyuşturucu anlaşmalarını, seks yapan çiftlerin kayıtlarını ve diğer özel bilgileri duyduğu ortaya çıkmıştı. Apple’ın Siri dinlemesi için çalıştığı sayıları 300’ü geçen bazı kişilerin, her mesailerinde 1.000 civarında kayıt dinlediği paylaşılmıştı. Tüm bunlar üzerine bir açıklama yapan Apple, ilk olarak yaşanan durum için herkesten özür diledi. Bu sonbaharda Siri’yi geliştirmek adına süreci tekrar devreye alacağını aktaran firma, bu sefer artık sesli dinleme yapılmayacağını belirtiyor. Yeni dönemde yazılı içerik üstünden işleyecek süreçte, kişilere seçme şansı da sunacak. Yani isteyenler Siri’nin geliştirme sürecine katkı sağlayabilecek. Bunu yapanlara istedikleri zaman çıkma şansı da verilecek.

İlginizi Çekebilir

Karşınızda Android Q ya da resmi adıyla Android 10