reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Dev Facebook skandalı; milyonlarca telefon numarası açığa çıktı!

Sosyal medyanın en büyük platformlarından Facebook, maalesef bir kez daha güvenlik odaklı bir skandal ile karşımızda bulunuyor.

Facebook can sıkıcı konuların merkezinde yer almaya devam ediyor. Yeni ortaya çıkan skandal ise yine inanılmaz büyük görünüyor. Söylendiği kadarıyla 419 milyon kişiye ait verilerin bulunduğu korumasız bir veritabanı bulundu. Konulmuş bir parolasının dahi olmadığı yani herkesin açabildiği bu veritabanında sadece Amerika’dan 133 milyon kişinin bilgileri yer alıyor. İngiltere’den 18 milyon, Vietnam’dan ise 50 milyon kişinin bilgilerini barındıran veritabanı, söylendiği kadarıyla Facebook kullanıcılarının telefon numaralarını açık ediyor. Direkt isim olmasa da Facebook ID ile eşleştirilmiş olarak bulunan telefon numaraları, ciddi güvenlik riskleri oluşturuyor. Buradan kişilerin gerçek isimlerine ulaşılabileceği aktarılıyor. Çünkü daha önceki sızıntılardan bunun için gerekli verilerin elde edildiği söyleniyor.

Facebook

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook kısa süre önce de şu skandal ile karşımıza çıkmıştı

Kısa süre önce yapılan açıklamada Facebook’un Messenger‘da yapılan sesli görüşmeleri dinlemesi için yüzlerce başka şirkete / kişiye para ödediği ortaya çıkmıştı. Bu aracı isimlerin yapılan kişisel görüşmeleri yapay zekayı daha iyi hale getirmek dinlediği belirtiliyor. Bunun ne kadardır devam ettiği bilinmezken, firma süreci son gelişmeler ışığında sonlandırdığını açıklıyor. Apple ve Google gibi biz de insan incelemelerini / dinlemelerini durdurduk diyen Facebook, 2019’da da kan kaybetmeye devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un sürpriz yaratan yeni işlemcisi