reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Facebook yine yaptı; 29 milyon kişinin detaylı bilgileri çalındı!

Sosyal medya devi Facebook için 2018 çok kötü bir oldu. Yılın başında Cambridge Analytica skandalı ile sarsılan dev, şimdi de 29 milyon kişi bilgisini çaldırdı.

Sosyal medya devi Facebook, yaptığı resmi açıklama ile hackerların 29 milyon kişinin verilerine ulaştığını belirtti. Bu sızıntının haberini iki hafta önce veren şirket, korkutucu detayları ancak şimdi paylaşmayı uygun gördü. Gerçekleştirilen sızıntıda popüler platformun “profilimi başkasının gözünden gör” özelliğin kodlarında yer alan bir açıktan yararlanıldığı belirtiliyor. Burada biraz detaya inen firma, 15 milyon kişinin “isim, adres, telefon numarası ve e-posta” bilgilerinin açığa çıktığını belirtiyor. 14 milyon kişinin ise yukarıdakilere ek olarak “kullanıcı adı, cinsiyet, konum, ilişki durumu, din, memleket, mevcut şehir, doğum tarihi, Facebook’a erişmek için kullanılan cihaz türleri, eğitim, iş, bulunduğu son 10 yer, web siteleri, takip ettikleri sayfalar ve en son 15 arama” verilerinin çalındığı belirtiliyor. Bu 14 milyonluk kesim hakkında inanılmaz bir veri elde eden hackerlar, büyük bir vurgun yapmış gibi görünüyor. Bu kadar detaylı bilgiler internet dünyasının karanlık yüzünde çok büyük paralara satılıyor. Saldırıdan etiklenen kişilere bildirim yapan firma, ayrıca durumunuz buradaki sayfadan kontrol etmenize de imkan tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Cambridge Analytica skandalını kısaca hatırlarsak

Bilmeyenler için bu skandal olayın merkezinde Cambridge Analytica‘nin 87 milyondan fazla kişinin kişisel bilgilerine habersiz olarak ulaşması yer alıyor. Bu verileri kullanarak Amerika Birleşik Devletleri seçimlerinde özelleştirilmiş propaganda çalışmaları yapıldığı belirtiliyor. Bu konuda başı çok ağrıyan Facebook, temelini oluşturan kullanıcıların bilgilerini koruyamıyor.

İlginizi Çekebilir

Nokia’nın yeni akıllı telefonu 3.1 Plus