reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Fotoğrafları açığa çıkaran dev Facebook hatası!

Sosyal medya devi Facebook için 2018 çok kötü bir yıl oluyor. Yılın başında Cambridge Analytica skandalı ile sarsılan dev, şimdi ise fotoğrafları açığa çıkartan dev hatayla gündemde.

Sosyal medya devi Facebook, güvenlik açıkları ile gündemden düşmüyor. Özellikle Cambridge Analytica skandalı ile aylarda gündemde kalan firma, yine bir sorunla gündemde. Yapılan resmi açıklamaya göre Photo API üzerinde yer alan bir hata yüzünden 6,8 milyon hesap sahibinin fotoğraflarına izinsiz olarak erişim sağlanmış durumda. Bu fotoğrafların sisteme yüklenen ancak haber kaynağında paylaşılmayanlar olduğu söyleniyor. Sorunun merkezinde Facebook Login ile başka uygulamalara hızlı giriş yapma altyapısı yer alırken, fotoğraflara 876 geliştiriciden en az 1.500 farklı üçüncü parti uygulamanın eriştiği söyleniyor. Eylül ayında 12 gün boyunca açık kalan açıktan şimdi haber veren şirket, yine ve yeniden kullanıcılarından özür diliyor. Bu uygulamaların Marketplace ile Hikayeler‘de paylaştığınız fotoğraflara erişim sağladığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook, geçtiğimiz aylarda 29 milyon kişinin verilerini çaldırdı

Gerçekleştirilen sızıntıda popüler platformun “profilimi başkasının gözünden gör” özelliğin kodlarında yer alan bir açıktan yararlanıldığı açıklanmıştı. Burada biraz detaya inen firma, 15 milyon kişinin “isim, adres, telefon numarası ve e-posta” bilgilerinin açığa çıktığını belirtiyor. 14 milyon kişinin ise yukarıdakilere ek olarak “kullanıcı adı, cinsiyet, konum, ilişki durumu, din, memleket, mevcut şehir, doğum tarihi, Facebook’a erişmek için kullanılan cihaz türleri, eğitim, iş, bulunduğu son 10 yer, web siteleri, takip ettikleri sayfalar ve en son 15 arama” verilerinin çalındığı belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir

Kişisel havacılık dönemli kapıda