reklamı kapat

POPÜLER

Facebook işlemci

Facebook’tan donanım konusunda büyük adım

Son dönemde Cambridge Analytica skandalı ile gündemden düşmeyen Facebook, bu sefer çok farlı bir konuyla gündemde. Şirket donanımsal alanda bağımsızlık için önemli bir çalışma içerisinde bulunuyor.

Bloomberg’in haberine göre Facebook, kendi işlemcisini geliştiriyor. Bu alanda çalışması için konuda deneyimli (SoC/ASIC) personel arayan firma, bu sayede dışa bağımlılığını azaltmak istiyor. Gelecek olası donanım ürünleri ve hepsinden önemlisi sunucuları için bu çalışmaları yaptığı söylenen firma, oldukça mantıklı bir yol uyguluyor. Biliyorsunuz Google ve Apple gibi isimler de kendi işlemcilerini geliştiriyor. En az bu firmalar kadar maddi gücü elinde bulunduran sosyal medya devi, burada yapay zeka tarafını da düşünüyor. Söylendiği kadarıyla firmanın “yapay zeka sunucularına” Nvidia güç veriyor. İşte bu alanda da bağımsızlık hedefleyen firma, biliyorsunuz satın aldığı Oculus üzerinden VR başlıklar da geliştiriyor. İşte bu işlemcilerin gelecek Oculus Rift‘ler içerisinde yer alabileceği tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook akıllı bir hoparlör ürünü geliştiriyordu

Geliştiriyordu diyoruz çünkü yine Bloomberg’in haberine göre Facebook bu akıllı hoparlör modeli üzerinde çalışmayı durdurdu. İlk olarak 2017’de gelen bir bilgide şirketin akıllı hoparlör pazarına giriş yapmak istediği açıklanmıştı. Üründe LG’nin sağlayacağı tam 15-inç’lik dokunmatik ekranın yer alacağı dahi konuşulan şirket, bu ürünle güçlü bir rekabete hazırlanıyordu. Bu noktada Amazon, Google ve Apple’ın karşısına çıkmayı planlayan sosyal medya devi, bu süreci şimdilik tamamen rafla kaldırdı. Bu kararın arkasında ise elbette Cambridge Analytica skandalı yer aldı.

İlgili Video

Gelişmiş akıllı hoparlör Apple HomePod