reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Exynos 980

İşte bu sürpriz oldu; yeni döneme özel Samsung Exynos 980 duyuruldu! [Video]

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bugün güzel bir sürpriz yaptı. Hiç sızıntısı hatta söylentisi bile çıkmayan Samsung Exynos 980 işlemci duyuruldu.

Peki nereden çıktı bu yeni mobil işlemci? Cevap net olarak güncel ihtiyaçlardan. Yeni tanıtılan Samsung Exynos 980, firmanın 5G modem birimi içerisinde yer alan ilk işlemcisi konumunda yer alıyor. Bunun biliyorsunuz birçok avantajı bulunuyor. 5G telefonlara ayrı bir 5G modem koymak, birçok konuda verimi düşürüyor ve pil kapasitesinden çalıyor. Bunun yaşanmaması adına 5G modemi yeni işlemcisinin içine gömen firma, bu konuda güzel bir adım atıyor. Teknik olarak açıklandığı kadarıyla 8 nm üretim sürecinden çıkan sekiz çekirdekli Exynos 980, burada iki adet Cortex-A77 ve altı adet Cortex-A55 çekirdeği üstüne kuruluyor. Grafik tarafında ise Mali G76 kullanan işlemci, özel bir NPU yani yapay zeka birimine de sahip. Bu sayede yapay zeka işlemleri için ana çekirdeklere yük bindirmeyen donanım, 108 megapiksel kamera sensörlerine aktif olarak destek veriyor. Aynı zamanda 4K çözünürlükte 120 fps video desteği de sunan işlemci, firmanın gelecek modelleri için büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Exynos 980 ilk olarak hangi cihazlarda yer alacak?

Firmadan bu konuda bir açıklama gelmiyor. Ancak işlemcinin yıl sonunda seri üretime gireceği belirtiliyor. Örnek denemeleri için başka firmalara daha şimdiden gönderildiği aktarılan işlemci, bu açıdan sadece Samsung cihazlara özel olmayacak. Bu işlemcinin özellikle orta üst seviye 5G telefonlar için büyük önem arz ettiği aktarılıyor.