reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Exynos 2100

Samsung, Exynos işlemcileri PC’lere mi getirecek?

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, gelecekte Exynos işlemcileri PC’lere getirebilir. Bu konuda sürpriz bir sızıntı var.

Türkiye’ye gelecek Samsung Galaxy S21, Galaxy S21 Plus ve Galaxy S21 Ultra modellerinde yer alan işlemci Exynos 2100, firmanın mobil işlemci pazarında yeniden iddialı olduğu bir seçenek olarak dikkat çekmişti. İşte bu bağlamda önemli bir gelişme daha var. Söylendiği kadarıyla Samsung, gelecekte ARM mimarili Exynos işlemcileri PC’lere de getirmek istiyor. Bunun için henüz elimizde somut bir kanıt yok ancak Samsung’un önünde bu konuda büyük bir örnek yer alıyor. O da elbette Apple oluyor. Yeni modellerinde Apple Silikon isimli kendi ARM tabanlı işlemcilerini kullanmaya başlayan Apple, bu konuda çok olumlu geri dönüşler alıyor. İşte bu açıdan Samsung’un da bu alanda düşünmesi ve plan yapması oldukça mantıklı bulunuyor. Bu arada Microsoft ve AMD gibi isimler de Apple gibi ARM temelli işlemciler geliştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Exynos 2100 için detaylar şöyle

Hatırlamak adına işlemcide 2.9 GHz hızında çalışan bir adet yüksek performanslı Cortex-X1 çekirdeği, 2.8 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A78 çekirdeği ve 2.2 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A55 çekirdeği bir araya geliyor. Yani sekiz çekirdekli olan Exynos 2100, grafik tarafında da Mali-G78 GPU kullanıyor. Samsung tarafından açıklandığı kadarıyla işlemci geçtiğimiz yılın Exynos 990’ından tam yüzde 30 daha performanslı ve yüzde 20 daha az enerji harcıyor. Grafik tarafında da işlemci tam yüzde 40’lık bir artış getiriyor ve bu da yüksek oyun performansı anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elbette 5G modem entegre olarak gelen yeni nesil işlemci, Exynos 990 15 TOPS yapay zeka işlem gücünü sunarken 26 TOPS seviyesine çıkış yapıyor. Bu da elbette yapay zeka işlemlerinin daha hızlı yapılması anlamına geliyor. 200 megapiksele kadar kamera desteği getiren ve 8K 30 fps video çekme imkanını da taşıyan Samsung Exynos 2100, kağıt üzerinde ilk defa Snapdragon kadar iyi hatta daha da güçlü Exynos işlemci dönemini başlatıyor.

İlginizi Çekebilir

Razer’dan CES 2021’de gelen sürpriz ürünler