reklamı kapat

POPÜLER

iPhone kullanıcılarını sevindirecek Gmail güncellemesi

Google, Gmail kullanıcılarının bir süredir canını sıkan bir özelliği güncelledi. iPhone kullanıcıları için yeni özellik yayında.

Google, web versiyonunda kullandığı Gmail özelliğini nihayet iPhone kullanıcıları için indirmeye sundu. 6.0.190811 güncelleme sürümüyle gelen özellik temelde Gmail’in eklerdeki görselleri otomatik olarak indirmesini engelliyor. Güncellemenin açıklamasında “Artık bilinmeyen kaynaktan gelen resimler görüntülenmeden önce size sorulmasını geçebilirsiniz.” diyerek kullanım özetleniyor. Otomatik görsel yüklenmesi hücresel veri açısından sıkıntı yaşayan kullanıcılar için de sevindirici olsa da bu özelliğin gelmesinin aslında bambaşka bir sebebi bulunuyor. Temmuz ayında Twitter’da ağırlıklı olarak tartışılan ve Mike Davidson’ın da bir blog yazısıyla katkıda bulunduğu durumda e-posta içine gizlenmiş pikseller sizin e-postayı açıp açmadığınızı, kaçta açtığınızı ve hatta nerede açtığınızı karşı tarafa iletebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gmail iPhone

iPhone kullanıcıları Gmail özelliğini indirebilir

Söz konusu bu “gizli piksel” özelliğinden doğan şikayet reklamcıların e-postalarda bu özelliği ağırlıklı olarak kullanmasıyla ortaya çıkıyor. Siz e-postayı açtığınız anda tüm e-posta otomatik olarak yüklendiği için tüm veri karşı tarafa gidiyor. Böylelikle paylaştığınızı dahi bilmeden konumunuza kadar verilerinizi karşı tarafla paylaşmış oluyorsunuz. Davidson blog yazısında Superhuman olarak adlandırılan bu uygulamanın çalışma mekaniklerini detaylı olarak anlatıyor. Google tarafından getirilen özellik bunu önlüyor.

Otomatik yüklemeyi kapatmak için Ayarlar > İlgili hesap > Resimler‘e giderek “Bilinmeyen kaynaktan gelen resimleri göstermeden önce sor” seçeneğini seçip otomatik yüklemeyi engelleyebilirsiniz.

Güncelleme Türkiye’deki iPhone ve iPad kullanıcıları için de indirilebilir durumda. Bu özelliğin sadece bireysel kullanıcılar için sunulduğunu da ekleyelim. Gmail’i buradan indirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

iOS 13 Koyu Mod tanıtımı