reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S10 Exynos 9820

Savaş şimdi başlıyor; işte Galaxy S10 ailesine güç verecek yeni Samsung Exynos 9820 işlemcinin tanıtım tarihi

A12 Bionic ve Kirin 980 işlemcilermobilde 7 nm dönemini başlattı. İşte bu yarışa Snapdragon 8150 yanında yeni Samsung Exynos 9820 de katılıyor.

Galaxy S10 ailesi kadar bu aileye gücünü verecek Samsung Exynos 9820 işlemci de büyük merak uyandırıyor. İşte bu işlemci resmi olarak açıklandığı kadarıyla 14 Kasım tarihinde lanse ediliyor. Özellikle yerleşik olarak sunulacak yapay zeka gücüyle dikkat çekecek denilen işlemci, 7 nm üretim sürecinden çıkıyor. 10 nm üretim hattından çıkan Exynos 9810‘a oranla telefonlar içerisinde daha az yer kaplayacak işlemci, aynı zamanda daha az güç tüketiyor. Performans konusunda Kirin 980 ve Snapdragon 8150 seviyesinin yakalayacak denilen mobil işlemci, bu açıdan merakla bekleniyor. Çok yakında tüm detayları ortaya dökülecek Samsung’un yeni harikası, 5G destekli modem ile karşımıza çıkacak deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung’un 7 nm Exynos 9820 işlemcisi çok özel bir üretim hattından çıkacak

A12 Bionic ve Kirin 980, TSMC’nin 7 nm üretim hattından çıkıyor. TSMC, 7 nm işlemci üretiminde şu an pahalıya mal olan çok desenli maske setleri gerektiren geleneksel argon florür (ArF) daldırma teknolojilerini kullanıyor. Samsung ise burada farkını ortaya koyarak EUV ile öne çıkıyor. Seri üretime hazır hale gelen bu teknoloji, silikon “wafer” tabakası oluşturmak için dört yerine sadece tek bir maske gerektiriyor. Firma yeni dönemde toplam maske sayısını yüzde 20 oranında azaltabiliyor. Bu da tahmin edebileceğiniz üzere hem üretim maliyetini düşürüyor, hem de seri üretim hızını artırıyor. EUV teknolojisiyle üretilen işlemcilerin daha öncekilere oranla yüzde 20 daha yüksek performans sunduğu, yüzde 50 daha düşük enerji harcadığı belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’dan iPhone Xs Max için hazırlanan ilginç video