reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Exynos 9820 Galaxy S10

Samsung Galaxy S10’a güç verecek işlemci “Exynos 9820” için heyecanlandıran ilk bilgiler

2019’un başında resmi olarak lanse edilecek Galaxy S10, zaman zaman gündeme geliyor. Bugün onu karşımıza çıkartan detay ise gücünü alacağı işlemci modeli Exynos 9820.

Samsung biliyorsunuz Exynos adı altında kendi işlemcilerini üretiyor. Galaxy S9 ailesinin büyük bölümüne Exynos 9180‘u koyan firma, Galaxy S10‘da yer alacak Exynos 9820 üzerinde de çalışıyor. Ortaya çıkan son bilgilere göreyse işlemci firmanın performans odaklı özel Mongoose M4 çekirdekleri üzerine kuruluyor. Bu altyapı ile Cortex-A76‘dan çok daha performanslı olacağı söylenen Exynos 9820, 7nm FinFET üretim sürecinden çıkacak deniyor. Yüksek performansı yüksek enerji verimliliğiyle sunacağı belirtilen işlemci, Geekbench’in çok çekirdek testinde 13 bin puanı da geçecek gibi duruyor. Bunun Apple’ın eylül ayında tanıtacağı yeni A12 işlemci ile aynı seviyede olacağı söyleniyor. Bu durumu aradaki performans farkının ilk kez kapanacağı anlamına gelirken, işlemcinin 3.30GHz saat hızına ulaşabileceği de belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Galaxy S10 hakkında ortaya çıkan tüm detaylar

Şirket yeni modelinde 3D kamera sistemi kullanmak da istiyor. Bu noktada İsrail merkezli Mantis Vision şirketi, kamera modülleri geliştiren Namuga ile üç boyutlu algılama yapabilen bir kamera sistemi geliştiriyor. Bu kamera sisteminin Galaxy S10‘un önünde yer alacağı söylenirken, şirketin bu sayede Truedepth kamera temelli Face ID seviyesine çıkacağı belirtiliyor. Bu sayede çok geride kalan AR Emoji’yi geliştireceği belirtilen teknoloji devi, bu konuda son kararını vermiş değil. Yani model içerisinde 3D kamera sistemi olmama ihtimali de bulunuyor. Gücünü satıldığı bölgeye göre Exynos 9820 ya da Snapdragon 855‘den alacak telefon, oldukça merak ediliyor. Galaxy S10’a 5,8 inç, S10 Plus’a ise 6,3 inç ekran koyacak firmanın, telefonuna ekran çentiği koymayacağına ise kesin gözüyle bakılıyor.

İlgili Video

Galaxy S9 için hazırlanmış bir tanıtım videosu