reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Q900R 8K QLED TV
Samsung Q900R 8K QLED TV
Samsung Q900R 8K QLED TV
Samsung Q900R 8K QLED TV
Samsung Q900R 8K QLED TV
Samsung Q900R 8K QLED TV

Yeni bir dönemin başlangıcı; Samsung Q900R 8K QLED TV incelemesi

Eşsiz yetenekleri ve yüksek performansıyla bizden tam not alan Samsung Q900R 8K QLED TV yeni bir dönemi başlatıyor. Bakalım yılın en iyileri arasında yer alan bu model bizlere neler sunuyor?

Uzun zamandır test etmek için merakla beklediğimiz Samsung Q900R 8K QLED TV nihayet bizimle. Merakla bekliyorduk çünkü Samsung Q900R bugüne kadar test ettiğimiz ilk 8K çözünürlüklü televizyon. Hemen çarpıcı bir bilgi verelim; 8K televizyonlar teknik olarak 4K televizyonlardan 4 kat ve artık neredeyse sıradanlaşan Full HD televizyonlardan ise tam 16 kat daha yüksek çözünürlüğe sahip. Teknik detaylara incelememizin ilerleyen kısımlarında değineceğiz ama öncesinde gelin fiyat ve tasarımla birlikte incelememize başlayalım.

Samsung Q900R serisi 65, 75, 82 ve 98 inç olmak üzere dört farklı ekran boyutuna sahip. Biz 65 inç olan modeli test ettik. Biliyorsunuz eviniz için ideal televizyon boyutu ve oturma mesafesiyle ilgili bir çok farklı yorum var. Hatta ekran boyutu ve oturma mesafesini matematiksel formüllere oturtanlar da bulunuyor. Ancak söz konusu bir QLED 8K televizyon ise eviniz için ideal televizyonun boyutu oturma mesafesinden daha çok cebinizdeki parayla doğru orantılı. Neden mi? Hemen bir örnek verelim; 98 inç boyutundaki 8K QLED TV’nin fiyatı tam 340 bin lira! Evet, doğru okudunuz üç yüz kırk bin lira! Eğer bir televizyona gözünüzü kırpmadan verecek 340 bin liranız varsa aynı şekilde yine gözünüzü kırpmadan istediğiniz mesafeden izleyebilirsiniz…


Gelelim bizim test ettiğimiz 65 inç ekranlı modele. Yaklaşık 2,5 metre mesafeden izlediğimiz QLED 8K herhangi bir boyut sorunu yaratmadığı gibi bu mesafeden kişisel zevkinize bağlı olarak 75 inç ve hatta 82 inç boyutlarını bile -banka hesabınız el verdiği sürece- tercih edebilirsiniz. Unutmadan 65 inç model 36 bin TL fiyat etiketine sahip; ne yazık ki her yeni ve gelişmiş teknoloji gibi pahalı… Ama bütçe engeliniz yoksa ke-sin-lik-le buna değer!