reklamı kapat

POPÜLER

Yahoo’nun hack skandalı etkilediği kullanıcı sayısıyla görülmemiş bir veri sızıntısına imza atıyor

Aralık 2016 yılında Yahoo, 2014’te gerçekleşen hack saldırısında 1,5 milyar hesabın ele geçirildiğini açıklamıştı. Görünen o ki durumlar hack skandallarıyla çalkalanan Yahoo’nun açıkladığından da betermiş. Zira 2013’teki hack skandalında tüm Yahoo hesaplarının ele geçirildiği açıklandı. Bu da tarihin en büyük veri sızıntısı anlamına geliyor.

Yahoo ve hack kelimelerini beraber arattığınızda karşınıza sayısız hacklenme haberi çıkıyor. Ağustos 2013 yılında veri tabanı hacklenen firma o dönem yaptığı açıklamada sadece 1 milyar kullanıcının etkilendiğini belirtmişti. 2014’te yeniden hacklenen firma, 2016’da yaptığı açıklamada 1,5 milyar kullanıcının verilerinin sızdığını itiraf etmişti. Ancak Yahoo belli ki kullanıcılarıyla yeterince şeffaf bir paylaşımda bulunmamış. Çünkü son açıklamaya göre Ağustos 2013’teki hack skandalında tüm Yahoo kullanıcılarının verileri çalınmış. Bu da tamı tamına 3 milyar kullanıcı anlamına geliyor. Bu veriyle beraber Yahoo’nun hacklenme olayı da tarihin en büyük veri sızıntısı oluyor.

Peki tarihin en büyük ikinci hacklenme ve veri sızdırılma olayı hangisi dersiniz? Tabii ki o da Yahoo’nun. İlk başta 500 milyon olarak açıklanan sonra da 1,5 milyara çıkan 2014 hacklenmesiyle Yahoo ilk iki sırada yer alıyor. Üçüncü sırada ise 360 milyon kullanıcının verisini sızdıran MySpace var.