reklamı kapat

POPÜLER

myfitnesspal

Popüler kalori takip uygulaması hack krizinde

Popüler sağlık uygulaması MyFitnessPal ciddi bir kriz yaşıyor. Hacklenen uygulama 150 milyon kullanıcının verisini sızdırmış durumda.

MyFitnessPal özellikle beslenmesine ve aldığı kalorilere dikkat eden kullanıcılar için öne çıkan bir sağlık uygulaması. Türkiye’de de hayli popüler olan uygulamada tüketilen yiyeceklerin kalorisini tutabiliyor, yaptığınız egzersizler sonucu harcadığınız kaloriyi de sisteme ekleyebiliyorsunuz. 2015’te Under Armour tarafından satın alınan uygulama belli başlı diğer aktivite takibi uygulamalarıyla da çalışıyor. Popüler ve güvenilir uygulamalar arasında yer alan sağlık uygulaması ise şimdilerde bir hack krizinin içinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MyFitnessPal kullanıcılarının şifrelerini değiştirmesi gerekiyor

Under Armour yayınladığı basın açıklamasında 150 milyon kullanıcının bu saldırıdan etkilendiğini doğruladı. Sektörün önde gelen veri güvenliği firmalarından biriyle çalıştıklarını duyuran şirket sızıntıyı araştırdıklarını da belirtti. Ancak şirket kullanıcıların şifrelerini en kısa sürede değiştirmeleri gerektiği konusunda da uyarmayı ihmal etmiyor. Etkilenen veriler arasında kullanıcı isimleri, e-posta adresleri ve şifreler yer alıyor. Kredi kartı bilgilerininse sızmadığı belirtiliyor. Saldırının arkasında ise kim olduğu hala belli değil.

Facebook ile de giriş yapılabilen uygulama, veri korunumu için kullanıcıların da daha dikkatli olması gerektiğini ortaya koyuyor. Uygulamalarda olabildiğince farklı şifreler kullanmak, sosyal medya araçlarını uygulamalara bağlamamak ilk etapta alınabilecek önlemlerden bazıları.