reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch

Diyabet riskini azaltarak daha sağlıklı bir yaşam için Apple Watch ipuçları

Kronik bir hastalık olan ve her yaş grubu için tehdit oluşturan diyabet riskini en aza indirmek mümkün. Sağlıklı bir yaşam tarzı ve davranış biçimleri belirlemek için Apple Watch yardımcı oluyor.

Geçtiğimiz günlerde, 14 Kasım, Dünya Diyabet Günü’nü geride bıraktık. Diyabet, hemen her yaştaki kişiler için risk oluşturan ve tüm hayatı etkileyen hastalıklar arasında yer alıyor. Ancak diyabet riski daha sağlıklı ve aktif bir yaşamla azaltılabiliyor. Apple Watch da kullanıcılarını daha aktif olma konusunda cesaretlendiriyor. Aktivite uygulaması, bilekte kişisel bir koç gibi çalışıyor. Her gün kullanıcıları hareketli olmaları için cesaretlendirirken, çeşitli “Ödüllerle” de desteğini sürdürüyor.

Apple Watch’un hareket halkaları hem farkındalığı artırıyor hem de her günü sağlıklı geçirmeyi mümkün kılıyor. Aktivite halkalarını tamamlayarak belirlediğiniz hedeflere de ulaşabiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Watch Aktivite halkaları nasıl çalışıyor?

Üçlü sistemde en dışta Hareket halkası yer alıyor. Apple Watch, merdiven çıkmaktan çocuklarla oynamaya ve evi temizlemeye kadar her türlü hareket sırasında yaktığınız aktif kalori miktarını takip ediyor. Sağlıklı bir yaşamın sırrı gün boyu aktif olmaktan geçiyor. Hedeflediğiniz kalori miktarı da bu kırmızı halka ile ölçülüyor.

Ortadaki yeşil halka ise Egzersiz halkası olarak adlandırılıyor. Her gün en az 30 dakikalık tempolu bir yürüyüşle bu halkayı tamamlamak mümkün oluyor. Egzersiz halkası kaç dakikalık hareketli aktivite tamamladığınızı gösteriyor. Tek veya birkaç seferde yapacağınız antrenmanlarla Egzersiz dakikaları kazanabilirsiniz.

Uygulaması en zorlayıcı halkalardan biri ise en içteki Duruş halkası. Gün içinde 12 farklı saatte en az 1 dakika ayağa kalkıp hareket etmeniz gerekiyor. Uzun süre oturmanın sağlık sorunlarına sebep olduğu biliniyor. Apple Watch’ta yer alan uyarı sistemi sizi hareketli olmaya itiyor.

Bunun yanı sıra App Store’da Apple Watch’la birlikte çalışan pek çok aktivite, spor ya da diyabet özelinde uygulama alternatifleri bulabilirsiniz. Diyabetle ilgili örnek uygulamalar arasında Türkçe dil desteği sunan mySugr‘ın yanı sıra Diabetes Tracker by MyNetDiary, Diabetes: M, Sugar Sense Diabetes ve One Drop Diabetes Management yer alıyor.

İlginizi çekebilir

Apple Watch Series 4 tanıtım videosu