reklamı kapat

POPÜLER

Sport SVR

Sport P400e

İlk kez Plug-in Hybrid versiyonuyla sunulacak 2018 Range Rover Sport ailesinin öne çıkan özellikleri [Video]

2018’den itibaren sokaklara çıkacak olan yeni seri, 2020 yılında tamamen elektrikli versiyonlarla sokağa çıkmayı planlayan markanın ilk adımını niteliğini taşıyor.

Velar ile birlikte gerek kullanıcı gerekse eleştirmen bazlı olarak oldukça olumlu geri dönüşler alan Range Rover ailesi, bu geri dönüşlerden çıkarttığı dersleri yeni modellerinde uygulayacağının sinyallerini halihazırda veriyordu. Satışa sunulmasıysa ülkemizde de yollarda görmeye başladığımız Velar’ın ardından beklenen oldu ve 2018 model yılıyla makyaja operasyonuna alınan Sport ailesi de, Velar ile birlikte gelen önemli parçalara sahip şekilde karşımıza çıktı. 2018 model yılıyla Sport ailesine yapılan dokunuşlar her ne kadar makyaj olarak adlandırılsa da, bu eklentilerin araca ciddi bir karakter kattığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Tasarımsal parçalarının yanında güç ünitesinde de bir ilki beraberinde getiren 2018 model yıllı Sport ailesi artık Plug-in Hybrid versiyonuyla da satın alınabilecek. Detaylara geçmeden önce elektrik moduyla ilgili beklentilerinizi çok fazla yukarılarda tutmamanızda fayda olduğunu da belirtmekte fayda var.

Sport SVR

Sport P400e

Tak-git-geri gel: Motor

Range Rover ekibinin, Sport ailesine yaptığı tasarımsal değişimlerden önce ön olanda olan güç ünitelerinden başlamakta fayda var. 2018 model yıllı aile Sport, Sport P400e ve Sport SVR olmak üzere üç farklı versiyonda asfalta çıkıyor. Ailenin en güçlü üyesi olan SVR, yerini aldığı modele oranla ufak bir iyileşmeyle bizi karşılarken, 5.0 litrelik sekiz silindirli motoruyla 575 PS güç ve 4,5 saniyelik 0-100 değeriyle sol şeritlerin iddialı bir üyesi olma konusunda kararlı. 3.0 litrelik V6 motor seçeneğinin de devam ettiği ailenin asıl merak edilen noktası olan Plug-in Hybrid versiyonuna baktığımızdaysa 2.0 litrelik dört silindirli benzinli motor ile 13.1 kWh’lık batarya ve elektrik motorunun birlikteliğiyle karşılaşıyoruz. Bu iki güç ünitesinin bir araya gelmesiyle 404 PS güç ve 640 Nm tork değerlerine sahip olan P400e’nin 0-100 değeri 6,3 saniye, maksimum sürat değeriyse 220 km/s olarak paylaşılıyor. Sadece elektrik modunda Mercedes S-Serisi’nde olduğu gibi 50-51 kilometre kullanılabilen aracın bataryası 2 saat 45 dakika civarında tamamen dolu hale getiriliyor. Burada gözlerimizin şehir içi kullanım adına 80 ile 100 kilometre aralığını aradığını da belirtmeden geçmeyelim.

Velar’dan hallice: Tasarım

Sport ailesinde elden geçirilen tasarımsal parçaların dış bölümüne baktığımızda; ön tamponun tamamen yenilendiğini, ızgaranın elden geçirildiğini ve ışıklandırmalara Velar’dan gelen Matrix Pixel LED parçasının eklendiğini görüyoruz. Arka bölümüyle karanlıktaki karakterini korumayı devam eden Sport ailesinin en büyük değişimiyse iç kısımda yer alıyor. Range Rover’ın Touch Pro Duo adını verdiği multimedya sistemine kavuşan Sport’un konsolunda boyutları 10 inç olan iki tane dokunmatik ekrana yer veriliyor. Klima kumanları da dahil olmak üzere dijitallikten fazlasıyla nasibi alan bu bölümde dört adet su şişesinin rahatlıkla konabildiği soğutmalı göz, cihazlar için şarj girişleri, geliştirilmiş çekiş asistanı gibi parçalara yer veriliyor. İngiltere’de 61.315 sterlin‘den başlayan fiyatlarla önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunulacak olan 2018 model yıllı Sport ailesinin Plug-in Hybrid versiyonu 70.800 sterlin, SVR versiyonuysa 99.680 sterlinlik etiket fiyatlarına sahip.

VİDEO

VİDEO

VİDEO