reklamı kapat

POPÜLER

Uber

Gelecek artık daha yakın; işte sürücüsüz taksilerin yola çıkacağı tarih

2017 yılını yaşadığı birçok olay ile çok kötü şekilde kapatan Uber, sürücüsüz otomobiller üzerinde çok uzun zamandır çalışıyor. Şirketin yeni CEO’su ise beklenen bu gelecek için ilk kez tarih veriyor.

Bloomberg’in Davos’da düzenlenen TheYearAhead etkinliğinde konuşan Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, beklenen tarihi verdi. Büyük bir kargaşanın içerisine giren CEO, sürücünüz taksilerin 2019’un ortasında yola çıkacağını belirtiyor. Bunun bir test değil gerçek kullanım olduğunun altını çizen Khosrowshahi, şu an elbette her Uber aracının sürücüsüz olacağını söylemiyor. Yani ufak bir pilot program şeklinde başlayacağını düşündüğümüz bu yeni süreç, şirket için gerçekten büyük önem arz ediyor. Diğer firmalar gibi geleceğin sürücüsüz sistemlerde olduğunu iyi bilen şirket, biliyorsunuz yaptığı testlerde özel modifiye edilmiş Volvo XC90 modellerini kullanıyor. Geçtiğimiz aylarda sürücüsüz kullanım denemeleri için 24 bin adet Volvo XC90 sipariş eden şirket, konuya gerçekten büyük para harcıyor.

Uber

Uber’in sürücüsüz geliştirme süreci biraz karışık

Volvo’nun 24 bin adet XC90 modelini 2021’e kadar teslim edeceği biliniyor ve araçlarda birçok kamera, radar ve sensör sistemleri yer alıyor. Bu sayede kendi kendilerine gidebilen araçlar, taşımacılığın geleceği için kilit bir rol üstleniyor. Son dönemde sürücüsüz otomobil teknolojisini Google’ın sahibi olduğu Waymo’dan aldığı gerekçesiyle mahkemeye verilen şirket, buna rağmen kendisine büyük bir hedef koymuş görünüyor.