reklamı kapat

POPÜLER

Uber uçan taksi

İşte “uçan taksilerin” ticari olarak gerçeğe dönüşeceği tarih

Yeni CEO’sundan sonra işleri biraz yoluna koymaya başlayan Uber, artık kötü haberlerle gündeme gelmiyor. Şu sıralar en büyük projeleri arasında uçan taksiler yer alan şirket, bunun ticari hale getirilmesi içinse daha oldukça uzun bir zamana ihtiyaç duyuyor.

Uzun süredir konuştuğumuz üzere Uber kendi uçan taksilerini üretmek istiyor. Bu konuda somut çalışmalar içerisinde olan şirket, projesine şu an Uber Elevate adını veriyor. Kısa süre önce konuşan CEO Dara Khosrowshahi ise uçan taksilerin ticari sürümleri için 5 ila 10 yıllık bir zamandan bahsediyor. Bu sistemin ilk denemesini 2020 yılında Los Angeles’da yapacağını açıklayan şirket, işi ticarete dökmek içinse çok büyük zamana ihtiyaç duyuyor. Bu yeni açıklama, süreç yakında gerçeğe dönüşecekmiş gibi yapılan açıklamalara da güzel bir cevap oluyor. Kağıt üzerinde çok güzel görünen uçan taksiler, özellikle güvenlik konusunda büyük soru işaretleri oluşturuyor. Büyük şehirlerde uçan araçların yolu taşıması, çözülmesi gereken “yüzlerce” sorun oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket uçan taksiler için NASA‘yla dahi ortaklık da kurmuş durumda. Kurumun tecrübeli çalışanı Mark Moore’yi de bünyesine katan ulaşım devi, ortaklığı hava kontrol sistemi için kuruyor. Alçak irtifada yolculuk yapacak uçan araçların aynı uçaklarda olduğu gibi kontrol edilmesi için kurulacak sistem, olmazsa olma ihtiyaçlar arasında yer alıyor. Tek bir merkezden tüm araçları yönetmeyi hedefleyen ikili, araçlardan daha önemli altyapı için vakit kaybetmek istemiyor. Şirket uçak aracının helikopterlerden 15 desibel daha az ses çıkartacağını ve tek şarjla 160 km yol ile saatte 240 km hıza çıkabileceğini söylüyor.

Uber bu konuda en öncü isim

Uber’den farklı olarak alanda Airbus gibi isimler de aktif olarak çalışmalar yapıyor. Dediğimiz gibi süreç güzel görünüyor ancak CEO’nun açıklamasına mantıklı yaklaşırsak önümüzde en az 5 değil tam 10 yılı bulunuyor. Bunu daha artması çok kolay duruyor.

İlgili video