reklamı kapat

POPÜLER

Kitty Hawk Cora
Kitty Hawk Cora
Kitty Hawk Cora

Uçan taksilerin geleceğine Google dokunuşu: Kitty Hawk Cora [Video]

İnternet devi Google’ın kurucularından Larry Page, geçtiğimiz yıllarda Kitty Hawk isimli şirkete çok büyük yatırım yapmıştı. İşte bu yatırım meyvesini verdi ve kısa süre önce uçan taksi modeli Cora görücüye çıktı.

Son dönemde Airbus ile Uber başta olmak üzere birçok firma uçan taksiler üzerinde çalışma gösteriyor. İşte bunlar arasına katılan Kitty Hawk, Airbus gibi gerçek olarak uçabilen bir modele sahip. Bünyesindeki 13 pervane ile helikopter gibi kalkış yapıp uçak gibi gidebilen hava aracı Cora, yüzde 100 elektrikli. Bu yüzden hem temiz olan hem de helikopterden çok daha az ses çıkartan hava aracı, oldukça da kompakt bir yapıya sahip. İki kişiyi rahatlıkla taşıyabilecek formda tasarlanan araç, tek şarjla 100 km kadar yol yapabiliyor. İleride kişilerin Uber gibi telefonlarıyla çağırabilecekleri geleceğin taksisi, Yeni Zelanda’da gerçek testlere de giriyor. Önümüzdeki üç yıl içerisinde gerçek kullanıma geçmesi beklenen ürün, herhangi bir piste ihtiyaç duymuyor. Rakipleri gibi otonom yani pilota ihtiyaç duymadan yol yapabilen Cora, uçan taksi rekabetinde oldukça gelişmiş bir seçenek ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitty Hawk Cora ile uçan taksilerin geleceği

Daha önce duyduğumuz kadarıyla Google’ın diğer kurucusu Sergey Brin de kendi hava aracını geliştiriyor. NASA Ames Araştırma Merkezi içerisinde çok büyük bir hava aracı tasarlatan Brin, bu projenin başına NASA’dan Alan Weston’u getirdi. Proje hakkında detay vermeyen ancak üzerinde üç yıldır çalıştıklarını belirten Sergey Brin, Larry Page’den daha büyük ve ciddi bir projeye yatırım yapıyor gibi görünüyor. Ancak genel olarak uçan taksilerin geliyor ve bu alan gerçekten heyecan verici gelişmelere ev sahipliği yapıyor.

Video