reklamı kapat

POPÜLER

Google kurucusunun desteklediği şirketten yeni elektrikli uçak: Kitty Hawk Heaviside [Video]

İnternet devi Google’ın kurucularından Larry Page tarafından maddi olarak desteklenen Kitty Hawk, Heaviside isimli bir elektrikli uçak tanıttı.

Kitty Hawk en son karşımıza Cora ve Flyer sonrasında üçüncü elektrikli uçak modeli Heaviside ile karşımıza çıktı. Larry Page’in ve aynı zamanda Boeing‘in büyük desteğiyle maddi sorunu bulunmayan firma, yeni aracıyla da çok iddialı görünüyor. Tek kişilik tasarlanan hava aracı, helikopterlere oranla inanılmaz düzeyde sessiz olmasıyla şehirler içerisinde kullanım için harika görünüyor. Dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen tamamen elektrikli uçak, açıklandığı kadarıyla 48 km yolu 192 km/s hızda 15 dakikada alabiliyor. Toplam sekiz adet pervaneli motor ile uçabilen araç, 6 metre kanat açıklığına sahip. Manuel yanında otonom olarak uçma yeteneği de bulunan Kitty Hawk Heaviside, tam dolu pilleriyle 160 km menzil sunuyor. Aracın fiyatı ya da ticari çıkışı hakkında ise henüz bir açıklama bulunmuyor. Ancak Kitty Hawk gerçekten kişisel ulaşımı değiştirecek araçlar üzerinde çalışıyor ve bu da heyecanlandırıyor.

Kitty Hawk elektrikli uçak Heaviside
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli uçak Kitty Hawk Heaviside yanında Flyer da çok dikkat çekmişti

Çünkü bu araç da tek kişi için tasarlanmış yani kişisel kullanıma odaklanıyor. Bünyesinde yer alan tam 10 adet motor ile havalanan kişisel hava aracı, gücünü yüzde 100 elektrikten alıyor. Birden fazla pervane olması güvenlik için çok iyi dururken, aracı uçurmanın 1 saatten kısa sürede öğrenilebildiği belirtiliyor. Deneyimli pilotların ilk aşamada 32 kmh/s hıza çıkabildiği araç, 115 kg ağırlığa sahip. Araçtan geçtiğimiz aylarda ön sipariş almaya başladığı belirtilen firma, taşımacılığın geleceğini kuran isimler arasında bulunuyor.