reklamı kapat

POPÜLER

Boeing Kitty Hawk

Kitty Hawk Cora

Boeing Kitty Hawk

Kitty Hawk Cora

Boeing Kitty Hawk

Kitty Hawk Cora

Boeing Kitty Hawk Google

Kitty Hawk Flyer

Boeing Kitty Hawk

Kitty Hawk Flyer

Uçan taksi konusunda dev Kitty Hawk ve Boeing ortaklığı!

İnternet devi Google’ın kurucularından Larry Page tarafından desteklenen Kitty Hawk, kendisine Boeing gibi çok ama çok önemli bir ortak buldu.

Son dönemde Airbus ile Uber başta olmak üzere birçok firma uçan taksiler üzerinde çalışma gösteriyor. Bunlar arasında yer alan Kitty Hawk, yeni yapılan açıklamaya göre havacılık devi Boeing ile stratejik ortaklık kurdu. Bu durum gelecek için gerçekten çok büyük önem arz ediyor. Uçan taksilere büyük önem veren Boeing, kurulan bu ortaklık ile hem kendi hem de Kitty Hawk‘ın gelecek planlarını “güvenli şekilde” gerçeğe dönüştürecek gibi görünüyor. Havacılık konusunda Airbus ile beraber inanılmaz oranda tecrübesi olan firma, geleceğin havada ulaşım araçları üstünde geniş araştırmalar yapıyor ve ciddi arge bütçeleri oluşturuyor. Dediğimiz gibi Larry Page’in desteğiyle hayat bulan Kitty Hawk, kendisini ilk olarak Cora ile göstermişti. Bünyesindeki 13 pervane ile helikopter gibi kalkış yapıp uçak gibi gidebilen hava aracı Cora, yüzde 100 elektrikli bir altyapıya sahip. Helikopterden çok daha az ses çıkardığı söylenen hava aracı, oldukça da kompakt bir yapıya sahip. İki kişiyi rahatlıkla taşıyabilecek formda tasarlanan araç, tek şarjla 100 km kadar yol yapabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Arkasına Boeing gibi bir devi alan firma son dönemde özellikle Kitty Hawk “Flyer” ile dikkat çekiyor

Firma geliştirdiği Flyer ile sürecin kişisel tarafına odaklanıyor. Ünlü YouTuber Case Neistat’ın bile deneme şansı elde ettiği araç, tek kişi için tasarlanmış. Bünyesinde yer alan tam 10 adet motor ile havalanan kişisel hava aracı, gücünü yüzde 100 elektrikten alıyor. Birden fazla pervane olması güvenlik için çok iyi dururken, aracı uçurmanın 1 saatten kısa sürede öğrenilebildiği belirtiliyor. Deneyimli pilotların ilk aşamada 32 kmh/s hıza çıkabildiği araç, 115 kg ağırlığa sahip. Araçtan uzun zaman önce ön sipariş almaya başladığı belirtilen firma, geleceği kuruyor.

İlgili Videolar