reklamı kapat

POPÜLER

Boeing Kitty Hawk Google

Google kurucusunun desteklediği Kitty Hawk Flyer’dan kötü haber

İnternet devi Google kurucularından Larry Page tarafından desteklenen Kitty Hawk elektrikli kişisel ulaşım aracından kötü bir haber geldi.

Kitty Hawk geçtiğimiz yıl karşımıza Cora ve Flyer sonrasında hazırladığı üçüncü elektrikli uçak modeli Heaviside ile karşımıza çıkmıştı. Google kurucularından Larry Page’in ve aynı zamanda Boeing‘in büyük desteğini alan firma, bu yeni aracı Heaviside ile çok iddialı görünüyordu. İşte bu dikkat çeken araç, firmanın ilk aracı olan Flyer‘ın sonunu getirmiş gibi duruyor. Çünkü yapılan açıklamaya göre bu tek kişilik elektrikli hava aracı artık geliştirilmeyecek. Firmanın 70 kişilik Flyer takımının büyük bölümünü dağıttığı, bazılarını ise Heaviside projesine geçirdiği aktarılıyor. Peki Kitty Hawk şimdi ne yapacak? Söylendiği kadarıyla firma bütün ağırlığını aşağıda gördüğünüz Heaviside üzerine yönlendirecek. Hatırlamak adına yine tek kişilik tasarlanan hava aracı, helikopterlere oranla çok sessiz olmasıyla şehir içinde kullanım odağında çok iyi görünüyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen tamamen elektrikli uçak, açıklandığı kadarıyla 48 km yolu 192 km/s hızda 15 dakikada alabiliyor. Toplam sekiz adet pervaneli motor ile uçabilen Heaviside, 6 metre kanat açıklığına sahip. Manuel yanında otonom olarak uçma yeteneği de bulunan Kitty Hawk Heaviside, tam dolu pilleriyle 160 km menzil sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google destekli Kitty Hawk Flyer da aslında çok iddialı görünüyordu

Bünyesinde yer alan tam 10 adet motor ile havalanan kişisel hava aracı, gücünü yüzde 100 elektrikten alıyordu. Birden fazla pervane olması güvenlik için çok iyi dururken, aracı uçurmanın 1 saatten kısa sürede öğrenilebildiği belirtilmişti. Deneyimli pilotların ilk aşamada 32 km/s hıza çıkabildiği araç, 115 kg ağırlığa sahip. Firma ilginç olarak bu araçtan ön sipariş dahi almıştı.

İlgili Videolar