reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Donald Trump huawei

Donald Trump ile aynı tweetleri atan hesaba sürpriz hamle

ABD başkanı Donald Trump, Twitter’ın en aktif liderleri arasında yer alıyor. Başkan bir kez daha platform ile alakalı bir haberle gündemde.

Advertisement

Hatırlarsınız Donald Trump tarafından yapılan bir paylaşım geçtiğimiz günlerde Twitter tarafından ilk kez “yanıltıcı içerik” olarak işaretlenmişti. Bunun üzerine de başkan Twitter’ı “ifade özgürlüğünü boğmakla” suçlamıştı. Daha sonra Trump sosyal medya şirketleri için yeni düzenlemeler getirilebileceğini ya da bazı ağları tamamen kapatılabileceklerini söyledi. Bundan sonra ise Twitter’dan Trump’a sürpriz bir hamle daha geldi. Platform, başkanın Minnesota olaylarıyla alakalı attığı bir tweet’i “şiddeti yüceltme” nedeniyle gizledi. Ancak Twitter aynı kararı başka bir kullanıcı için vermedi. Ortaya çıktığı kadarıyla Trump ile birebir aynı tweetleri atan deneysel bir hesap (SuspendThePres), şiddeti yüceltme nedeniyle belirli bir süre tamamen askıya alındı ve atılan bazı tweetler de silindi. Bu durum elbette tepki çekiyor. Herkes Twitter’ın bu konuda adil olması gerektiğini savunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Donald Trump için Twitter bir yasaklama yapar mı?

Platform büyük ihtimalle ABD başkanı Trump tweetlerindeki dili biraz daha sertleştirse dahi böyle bir adım atamaz ya da daha doğrusu atmaz. Çünkü bunun geri dönüşünün oldukça sert olacağı açık olarak görünüyor. Peki Trump Twitter gibi sosyal ağları kapatır mı? Bunun cevabı halen hayır. Milyar dolarlık firmaların böyle bir nedenle kapatılması mümkün değil. Zaten Trump da açıklamalarında da direkt olarak kapatacağım diyemiyor. Kendisi de buna direkt yetkisi olmadığını biliyor. Bu arada Trump bir gazetecinin “Twitter hesabınızı silecek misiniz?” şeklindeki sorusuna ise “Bu ülkede daha adil bir basın olsaydı bunu seve seve yapardım ancak basın adaletsiz olduğu için ben sosyal medya üzerinden birçok insana ulaşıyorum” yanıtını veriyor. Eğer Twitter Trump’ı kısa süreli de olsa engellerse, işler gerçekten çok ama çok ilginç bir hal alabilir.

İlginizi Çelebilir

Şişirilebilir bir elektrikli motosiklet olduğunu biliyor muydunuz?