reklamı kapat

POPÜLER

Donald Trump huawei

Donald Trump’tan kilit sosyal medya kararname hamlesi!

 - Güncelleme: 29 Mayıs 2020 11:46

ABD başkanı Donald Trump, “sosyal medyayı kapatırız” tehdidi sonrasında bir sosyal medya kararnamesi imzaladı. Peki şimdi ne olacak?

Donald Trump tarafından yapılan bir paylaşım geçtiğimiz günlerde Twitter tarafından ilk kez “yanıltıcı içerik” olarak işaretlenmişti. Bunun üzerine de Trump, Twitter’ı “ifade özgürlüğünü boğmakla” suçlamış ve sürece çok kızmıştı. Daha sonra başkan sosyal medya şirketleri için yeni düzenlemeler getirilebileceğini ya da bazı ağları tamamen kapatılabileceklerini söyledi. Trump burada tam olarak “Cumhuriyetçiler Sosyal Medya Platformlarının muhafazakâr sesleri tamamen susturduğunu hissediyor. Bunun bir kez daha olmasına izin vermemek adına onları güçlü bir şekilde düzenleyeceğiz veya kapatacağız” ifadelerini kullanmıştı. İşte bunların üstüne Donald Trump bir sosyal medya kararnamesi imzaladı. Bu kararname hakkında başkan, “Kararnameyle sosyal medya şirketleri artık sorumluluktan muaf olmayacak. Bugün ifade özgürlüğünü en büyük tehlikelerden birinden korumak için buradayız. Twitter, saygın bir şirket olmasa ve hukuki hakkım olsa kapatırdım. Bu konuda avukatlar ile görüşüyoruz, hukuki bir süreç yürüteceğiz.” açıklamasını yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Donald Trump garip bir savaşın içerisine girmiş durumda

Peki Trump gerçekten Twitter gibi sosyal ağları kapatır mı? Bunun cevabı halen hayır. Milyar dolarlık firmaların böyle bir nedenle kapatılması mümkün değil. Zaten Trump da yukarıdaki  açıklamasına direkt olarak kapatacağım diyemiyor. Kendisi de buna direkt yetkisi olmadığını biliyor. Ancak bakan Barr yönetimin Trump yönetiminin sosyal medya şirketlerine ilişkin bir kanun teklifi hazırladığını aktarıyor. İşte bu tarafta yapılacak ciddi düzenlemelerin Twitter gibi ağlarda can sıkıntısı yarayabileceği aktarılıyor. Bu arada Trump bir gazetecinin “Twitter hesabınızı silecek misiniz?” şeklindeki sorusuna ise “Bu ülkede daha adil bir basın olsaydı bunu seve seve yapardım ancak basın adaletsiz olduğu için ben sosyal medya üzerinden birçok insana ulaşıyorum” yanıtını verdi. Twitter’ın yalan haberler ile mücadele süreci genel olarak başkanın hiç hoşuna gitmemiş durumda. Bu açıdan sürecin tam olarak neler getireceğini ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

Güncelleme: Twitter’dan Trump’a önemli bir hamle daha geldi. Platform başkanın Minnesota olaylarıyla alakalı attığı bir tweet’i “şiddeti yüceltme” nedeniyle gizledi. Twitter ile Trump arasındaki savaş çok ciddi bir seviyeye ulaşacak gibi görünüyor.

İlginizi Çelebilir

Şişirilebilir bir elektrikli motosiklet olduğunu biliyor muydunuz?