reklamı kapat

POPÜLER

Samsung SSD

Samsung’dan dünyanın en büyük SSD depolama birimi

Şu sıralar daha çok Galaxy S9 ve Galaxy S9+ ile gündeme gelen Samsung, bugün kapasite sınırlarını zorlayan yeni SSD depolama birimini duyurdu. Şirket bu ürünle kendi rekorunu da kırdı.

2016’da 15.36 TB’lık bir SSD depolama birimi hazırlayan Samsung, o zaman bunun SSD dünyası için en büyük kapasite olduğunu belirtmişti. Aradan geçen sürede şirket elbette boş durmadı. Bugün karşımıza tam 30.72 TB depolama alanı sunan SSD depolama birimi çıkartıldı. Şirketin PM1643 olarak isimlendirdiği 2.5 inç sürücü, açıklandığı kadarıyla saniyede 2.100 MB/s ardışık okuma ve 1.700 MB/s yazma hızlarına çıkış yapabiliyor. Bu açıdan oldukça performanslı olan SSD, 32 adet yeni 1TB NAND flaş paketinin bir araya getirilmesiyle oluşturuluyor. Söylendiği kadarıyla bu her pakette 16 katmanlı 3D 512Gb V-NAND bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung’dan dünyanın en büyüğü

Tahmin edebileceğiniz üzere ev değil kurumsal kullanıcılara hitap eden SSD, gerçekten harika görünüyor. Şirketlerin birçok farklı nedenden dolayı veri depolama ihtiyacı artıyor. Bu tarz birim alanda yüksek depolama sunan sürücüler özellikle sunucu alanları için büyük önem arz ediyor. Daha ufak alanda daha fazla veri depolayabilen şirketler, bunu her zaman olumlu karşılıyor. Ocak ayında üretime gireceği belirtilen bu SSD’ye ek olarak 15.36TB, 7.68TB, 3.84TB, 1.92TB, 960GB ve 800GB‘lık versiyonların da geleceği müjdeleniyor. Bunlar için yıl sonunun beklenmesi gerekiyor.

İlginizi çekebilir