reklamı kapat

POPÜLER

nintendo switch

Hackerlar Nintendo Switch’i Linux’la çalışan bir tablete dönüştürdü [Video]

Çıktığından bu yana hackerların yakın planında olan Nintendo Switch nihayet kırıldı. Ancak düşündüğünüz şekilde değil.

Oyun konsolları her daim hackerların ilgi alanında olmuştur. Oyunlara ücretsiz erişim için saatlerini konsol kodlarını kurcalayarak harcayan hackerların Nintendo ile de derin bir ilişkisi bulunuyor. Firmanın en yeni ve son dönemlerin en başarılı konsolu Nintendo Switch için de durum farklı değil. Bir yandan hemen her oyunu ücretsiz oynamak için cihazı kırmaya çalışan hackerlar çalışadursun, başka bir yazılım geliştirici konsolu tamamen amacı dışına çıkarıyor. Hack üzerine yoğunlaşmış topluluk fail0verflow, Switch’in ekran görevi gören tabletini, Linux işletim sistemli işlevsel bir tablete dönüştürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nintendo Switch’te Linux çalıştırıldı

Bildiğiniz üzere Switch hibrit bir konsol. Yani cihazın ekran görevi görev dokunmatik tableti özel standına yerleştirildiğinde cihaz masaüstü konsola dönüşerek görüntüyü televizyona yansıtabiliyor. fail0verflow ise tableti bir tablet olarak kullanmak istemiş olacak ki konsolu hackleyerek içine Linux yüklemeyi başarmış.

Twitter üzerinden yayınladıkları video ile tabletin yeni işletim sistemiyle nasıl çalıştığı da gözler önüne serilmiş. Tarayıcıyı işlevsel şekilde kullanabilen ekip Switch’i standart bir tablete dönüştürmüş. Switch’in kodunda yer alan bir bug’dan yararlanan ekibin iddiasına göre bu bug mevcut donanımda kapatılabilecek cinsten değil. Ancak söz konusu açığa dair herhangi bir detay da verilmiyor.