reklamı kapat

POPÜLER

SSD

Dünyanın en yüksek kapasiteli 100 TB’lık SSD’si

Özellikle 4K video kaydı gerçekleştiriyor ve profesyonel çekim işleriyle uğraşıyorsanız  bugün paylaşacağımız haber ilginizi çekebilir. Dünyanın en yüksek kapasitesine sahip SSD’si ortaya çıktı. 100 TB’lık depolama kapasitesiyle farkını ortaya koyan ve rekor kıran depolama birimi, Nimbus ExaDrive DC100 adını taşıyor.

Şirketin aktardığı bilgiye göre 100 TB’lık SSD, 20.000 HD filmi veya 20 milyon şarkıyı depolayabiliyor. Bunun için 3D NAND teknolojisini kullanan SSD, 500 MB/s okuma/yazma hızına sahip. Saniyede 100.000 IOPS’a kadar girdi/çıktı işlemi yapabilen SSD’nin terabayt başına 0,1 Watt güç harcıyor. Beş yı garanti süresiyle gelen 100 TB’lık 3,5 inç boyutundaki depolama birimi, yaz aylarında piyasaya sunulacak. SSD’nin fiyatı henüz açıklanmasa da depolama cihazının yüksek bir fiyattan satışa sunulacağını söylemek mümkün.

Seagate de 16 TB’lık SSD’sini 2016 yılında tanıtmıştı

Seagate yaklaşık iki yıl önce 16 TB’lık depolama birimini görücüye çıkartmıştı. 3,5 inçlik bu SSD NAND teknolojisi sayesinde yüksek hız vadetmiş ve ayrıca düşük güç tüketimiyle de ön plana çıkmıştı.  Seagate’den önce Samsung da 16 TB’lık SSD’sini görücüye çıkarttığını hatırlatmakta yarar var.