reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes Bosch

Mercedes ve Bosch, geleceğe birkaç ay içerisinde adım atıyor!

Şu an sayıları sürekli olarak artan teknoloji firması otonom yani sürücüsüz otomobiller üzerinde çalışma gösteriyor. Birçok firma ise bu araçları ticari hale getirmek istiyor. İşte bu yüzden otonom taksiler geliştiriliyor ve bu sürece Almanya merkezli dev isimler Mercedes ile Bosch da dahil oluyor.

Bosch‘un başındaki isim Volkmar Denner‘in resmi açıklamasına göre ikili önümüzdeki birkaç ay içerisinde otonom taksilerinin gerçek yaşam testlerine başlıyor. Henüz hakkında çok fazla detayın bulunmadığı bu gelişme, söylendiği kadarıyla sıfırdan bir tasarım çalışması oluşturuyor. Yani ikilinin mevcut bir otomobili otonom hale getirmek yerine sıfırdan bir otonom taksi tasarladığı söyleniyor. Bu açıdan mevcut çözümlerden çok daha kullanışlı / gelişmiş olması beklenen taksi, şirketin gelecekte satışa sunacağı araçlar için de büyük önem arz ediyor. Dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alan Mercedes, 2021 yılında sürücüsüz otomobillerini satışa sunmak istiyor. Bu çalışmalar da bu hedefin seviyesini belirleyecek gibi duruyor.

Otonom taksiler için en ciddi isim Uber

Bloomberg’in Davos’da düzenlenen TheYearAhead etkinliğinde konuşan Uber yeni CEO’su Dara Khosrowshahi, otonom taksilerini 2019’da yola çıkacağını belirtmişti. Ayrıca bazı şirketler otomobil değil uçan taksiler de geliştiriyor. Önemli olarak bu uçan taksiler de sürücüsüz ya da daha doğrusu pilotsuz geliştiriliyor.

İlginizi çekebilir