reklamı kapat

POPÜLER

sürücüsüz taksi

Kısa vadede inanılmaz pay tahminleri; sürücüsüz taksi devrimi kapımızda

Konuyla ilgili uzman bir araştırma şirketi tarafından yapılan araştırmada, sürücüsüz taksi filoları için milyar dolarlık pazar ortaya çıkacağına işaret ediliyor.

Sürücüsüz otomobillere olan yatırımların ardı arkası kesilmezken, fuarlarda tanıtılan konseptler artık geleceğin kokpit yapılarında da radikal değişimlerin olacağını cesurca gösteriyor. Kullanıcının tamamen saf dışı bırakılarak otomobil içerisini bir yaşam alanı haline getiren bu deneyim, 5. seviye otonom sürüş teknolojisiyle birlikte mümkün kılınacak. Tüm bunları artık uzun vadeli planlar içerisinde konuşmuyor olmamız da en az teknolojinin kendisi kadar heyecan verici. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte tam otonom araçları çok daha ciddi rollerde asfalt üzerinde göreceğiz. Konuya meraklı olan kişilerin de bildiği üzere, artık kamyonlarda da bu sistemin ciddi oranda başarılı sonuçlar üzerinden elde edildiğini görüyoruz. Özellikle pazar genelinde var olan ağır vasıta sürücü sıkıntısı bu sayede büyük oranda çözülmüş olacak. Şehir içi hayatımızda önemli yer kaplayan taksilerin de yine bu 10 yıllık kısa vade içerisinde tamamen sürücüsüz olarak bizi almaya geldiğini göreceğiz. Yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkan rakamlar ise, bu teknolojinin kısa süre içerisinde milyar dolarlık bir pazar oluşturacağı sonucunu karşımıza çıkıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sürücüsüz taksi için öne çıkan isimler

Sürücüsüz taksiler günümüz itibarıyla özellikle Amerika bazlı olarak daha yüksek sesle konuşuluyor. Bu alanda faaliyet gösteren Uber, Waymo ve Lyft gibi şirketlerin ön planda olduğu bu plan içerisinde, uzmanların ortaya attığı çok ciddi rakamlar mevcut. Robot taksi veya “Robo-taksi” olarak isimlendirebileceğimiz bu pazar için analizlerini ortaya koyan UBS Group AG, 2030 yılına gelindiğinde 2 trilyon dolar seviyelerinden bahsediyor. İçerisinde taksi filosu, işletme maliyetleri ve şarj istasyonu gibi kriterlerin bulunduğu bu rakam, işin daha başı sayılabilecek noktada telaffuz edilmesi kesinlikle ayrıca konuşulması gereken bir nokta. Yukarıda paylaştığımız markala eğer size ilk adımda yabancı geldiyse, General Motors, Volkswagen AG ve Mercedes-Daimler gibi isimlerin önümüzdeki günlerde çok ciddi adımlarla bu alanda olacağını belirtmek gerekiyor. Özel olarak geliştirilmiş Chevrolet Bolt’lar bir filo oluşturan General Motors, 2.500 adetlik devasa bir filo girişimi için hazırlık içerisine girdi. Yine Bosch ve Siemens gibi devlerin de tedarikçi rolüyle ciddi mühendislik faaliyetleri yürüttüğü bu endüstrinin artan pazar payıyla birlikte insan kaynaklı kaza oranlarını da ciddi oranda düşürmesi bekleniyor. Halihazırda yerli otomobil sürecini hala yürütmeye çalıştığımız Türkiye’de böylesine devasa bir potansiyel barındıran endüstri için belki de yatırım yapma zamanımız çoktan geldi.

İlgili video

Operasyona başlayan sürücüsüz kamyon