reklamı kapat

POPÜLER

Volvo XC90

Volvo XC90 ile sürüş sırasında uyuma dönemi!

Dünyanın en güvenli otomobillerini üreten Volvo, sürücüsüz sistemler üzerinde de aktif olarak çalışıyor. Firmanın gelecek için müjdelediği yeni bir detay ise hem korkutucu hem de güzel görünüyor.

Volvo‘nun ARGE projelerinin başında yer alan Henrik Green, 2021 itibariyle kişilerin bir sonraki jenerasyon XC90 içerisinde uyuyarak yol alabileceğini belirtiyor. “Highway Assist” olarak geçen bir sistem ile opsiyonel olarak hayatımıza girecek özellik, Seviye 4 otonom kontrol anlamına geliyor. İnsana ihtiyacın olmadığı Seviye 5’in hemen altında yer alan Seviye 4, tamamen otonom kontrol sunuyor. Highway Assist özelliğinin testlerini uzun süredir gerçekleştiren firma, süreç hakkında çok fazla derine inmiyor. Ancak uyuyarak yol alma senaryosunun sadece belirli yollarda çalışacağı açıklanıyor. Bu yol ve sürücü güvenliği için gayet normal görünürken, özelliğin oldukça pahalıya satılacağı da açıklanıyor. Yerleşik “radar, lidar, sensör ve kameralar” ile çalışacak sistem, özellikle uzun otoban yolcuklarını hiç olmadığı kadar konforlu hale getirecek gibi görünüyor.

Volvo XC90

Otonom Uber versiyonu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo alanın öncülerinden

Bulut üzerinden alınacak anlık bilgiler ile çalışacağı da söylenen Highway Assist, gerçekten dikkat çekici görünüyor. Otonom gelecek hızlı şekilde yaklaşırken, alanın en iyi isimlerinden birisi ise bildiğiniz üzere Tesla. Model ailesiyle otonom kontrolu kitlelere yayan firma, bazı sorunlara rağmen süreçte çok büyük veri topluyor ve ilerleme katediyor. Ayrıca sürücüsüz sistemler üzerinde çalışan Apple ve Google gibi otomobil üreticisi olmayan firmalar da yer alıyor.

İlgili Video

Şirketin son harikası