reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S10

Samsung Galaxy S10’da gövdeye gizlenen sürgülü kamera mı olacak?

Samsung‘un 2019 başında karşımıza çıkacak akıllı telefonu Galaxy S10, ortaya çıkan prototip haliyle gündemden düşmüyor. Çerçevesiz bir telefonun geleceğini gösteren bu prototip, bazı soruların cevabını vermiyor. Örneğin modelin ön kamerası nerede yer alıyor?

Vivo NEX S ve Oppo Find X, biliyorsunuz gövdelerinden çıkan sürgülü bir kamera sistemine sahip. Mekanik bu sistemler sayesinde bünyelerinde çentik yer almayan telefonlar, inanılmaz ince çerçeveler üzerine kuruluyor. Kısa süre önce ortaya çıkan prototip, Samsung Galaxy S10‘un da böyle görüneceğini gösteriyor. Peki Samsung bu yapıyı gövdeden çıkan sürgülü bir kamera sistemiyle mi sunacak? Prototip sızıntısını yapan Ice Universe‘e göre hayır. Sonra dönemde çok sağlam sızıntılar yapan kaynak, şirketin en büyük amacını ortaya çıkartıyor. Buna göre Samsung tüm kamera ve sensör donanımlarını ekranın altına almak istiyor. Kaynak ayrıca çentik ve sürgülü mekanik yapının geleceği yansıtmadığını da belirtiyor. Teknoloji devinin her şeyi ekranın altına alma planı gerçekten güzel dururken, bunun imkansız olmadığı biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde hatırlarsınız Vivo, “TOF 3D kamera” modülüyle karşımıza çıkmıştı. Şirketin aktif olarak geliştirdiği bu modül, iPhone X’da yer alan TrueDepth kamera sistemi gibi üç boyutlu yüz tanımaya imkan tanıyor. Kişilerin yüzünü haritalandırabildiği belirtilen teknoloji, böylece güvenli bir yüz tanıma sürecinin kapılarını aralıyor. Eğer doğruysa firmanın geliştirdiği bu teknoloji ekranın altından da çalışabiliyor. Bu da gelecekte sıfır çerçeveli ve hareketli parçası olmayan (Sürgülü kamera gibi) telefonların gerçekten yolda olduğunu gösteriyor. Başlangıcın Galaxy S10‘da yapılma ihtimali ise şu an oldukça güçlü görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Galaxy S10 ailesinin diğer detayları şöyle karşımıza çıkıyor

Galaxy S10’a 5,8 inç, S10 Plus’a ise 6,3 inç ekran koyacak firmanın, yeni modellerde bir üç boyutlu yüz tanıma sistemi kullanması da bekleniyor. Güçlerini satıldıkları bölgeye göre Exynos 9820 ya da Snapdragon 855’den alacak telefonlar, ekrana entegre parmak izi teknolojisi üzerine kuruluyor. Modellerin ayrıca Xiaomi Mi Mix gibi piezoelektrik hoparlör teknolojisini de kullanacağı tahmin ediliyor. Bu teknoloji ses üretimi için titreşimlerden ve ekran yüzeyinden yararlanıyor.

İlgili Video

Galaxy S9 ailesinin resmi tanıtım videosu